Běženci jsou na polsko-běloruské hranici uvězněni už dva týdny. K pomoci vyzval i nový ombudsman

K pomoci uprchlíkům na polsko-běloruské hranici vyzval polský ombudsman Marcin Wiącek. Navrhuje povolit migrantům přicházejícím z Běloruska dočasný vstup do Polska. Pobývat by podle něj zatím mohli v zařízení pro čekatele na azyl.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští pohraničníci hlídají skupinu migrantů, kteří se pokusili překročit hranici mezi Běloruskem a Polskem poblíž vesnice Usnarz Gorny v Polsku

Desítky běženců zůstávají uvěznění na několika metrech čtverečních mezi běloruskou a polskou pohraniční stráží už přibližně dva týdny | Zdroj: Reuters

Podle nového polského ombudsmana jde o respektování lidské důstojnosti. Marcin Wiącek potvrdil, že afghánští uprchlíci požádali o mezinárodní ochranu a Polsko se musí jejich žádostmi zabývat.

Drama uprchlíků uvízlých na polské hranici pokračuje. Vojáci odmítají pustit lékařku i potraviny

Číst článek

Do doby, než o nich úřady rozhodnout, by běženci měli být umístěni v uzavřených zařízeních pro zadržené cizince. Agentura OKO.press informovala, že na hranici u vesnice Bobrówka uvízla další skupina migrantů – tentokrát jde o devět žen původem ze Somálska. V poslední době přibývá migrantů také z Iráku, Sýrie a Afghánistánu.

Budování plotu

Desítky běženců tak zůstávají uvěznění na několika metrech čtverečních mezi běloruskou a polskou pohraniční stráží už přibližně dva týdny. Lidé tam trpí nedostatkem léků, lékařské péče, potravin i vody. Pohraničníci brání v přístupu pracovníkům humanitárních organizací i lékařům.

Polsko-běloruská hranice je 418 kilometrů dlouhá. Na stokilometrovém úseku už pohraničníci vztyčili plot z ostnatého drátu a dalších 50 kilometrů mají dokončit v nejbližších dnech. Stovky kilometrů dlouhou bariéru hodlá na hranici s Běloruskem vybudovat kromě Polska také Litva. 

Polské ministerstvo vnitra v minulých dnech informovalo, že hranici chrání kromě příslušníků Pohraniční stráže také tisíc vojáků.

Polsko výrazně posílilo ostrahu hranice s Běloruskem. Na území nikoho se nacházejí desítky migrantů

Číst článek

‚Porušení mezinárodního práva‘

Polsko, stejně jako Litva, viní vládu běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka, že migranty přes společné hranice posílá záměrně a používá je tak jako nástroj v takzvané hybridní válce. Polsko-běloruská a litevsko-běloruská hranice zároveň tvoří část vnějších hranic Evropské unie.

Předsedové vlád Polska Mateusz Morawiecki, Litvy Ingrida Šimonytéová, Lotyšska Krišjánis Kariňš a Estonska Kaja Kallasová v pondělí zveřejnili společné prohlášení, v němž vyjádřili vážné znepokojení nad situací na hranicích Polska, Litvy a Lotyšska s Běloruskem.

„Využívání migrantů k destabilizaci sousedních zemí je zjevným porušením norem mezinárodního práva a mělo by být chápáno jako hybridní útok proti Litvě, Lotyšsku a Polsku, a jako takové proti celé Evropské unii,“ zdůraznili premiéři v prohlášení. Podle nich „je nejvyšší čas upozornit OSN a zejména Radu bezpečnosti na problém nevhodného zacházení s migranty na běloruském území“.

Názor polské veřejnosti na vzniklou situaci není jednotný. Část lidí rozhodný postup polských úřadů podporuje, další však vyzývají k tomu, aby skupina migrantů byla z humanitárních důvodů do země vpuštěna.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme