Při bombovém útoku v Iráku zemřelo přes 20 lidí, většinou z ostrahy guvernéra

Víc než dvacet mrtvých a tři desítky zraněných má na svědomí bombový útok na checkpointu u vchodu do sídla místního guvernéra v iráckém městě Diwaniya. Mezi mrtvými v chudé centrální oblasti země, obývané převážně šíitskými muslimy, převažují členové guvernérovy ostrahy. Teroristé se totiž stále častěji zaměřují na policisty či bodyguardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí vojáci prohlížejí místo bombového útoku u domu guvernéra | Zdroj: Reuters

Ve městě vzdáleném 150 kilometrů na jih od Bagdádu se vyhodil do povětří sebevražedný atentátník. Další minimálně jedna nálož současně explodovala ukrytá v automobilu. K incidentu došlo během ranní výměny stráží na kontrolním stanovišti.

Po brutální vlně sektářského násilí v letech 2006 až 2007 jeho míra v Iráku opadla. Vraždy, únosy a bombové atentáty jsou ale v zemi stále na denním pořádku. Většinou je mají na svědomí stále přežívající fanatičtí stoupenci sunnitského islámu nebo jejich rivalové sdružení do šíitských milicí.

Stále častějším terčem ozbrojenců jsou, stejně jako v dnešním případě, vládní úřady a jejich místní zaměstnanci, hlavně bezpečnostní personál.

Cílem je patrně jejich zastrašení v situaci, kdy se 8 let po invazi z Iráku stahují američtí vojáci a odpovědnost za bezpečí plně přebírají místní lidé.

Jan Prokeš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme