Při explozi chemičky v texaském Westu zahynuli dva hasiči s českými kořeny

Po mohutném výbuchu v továrně na hnojiva v texaském Westu záchranáři dál pátrají po raněných i obětech. Jejich počet policie stále odhaduje na pět až patnáct, pohřešuje se navíc několik hasičů. V městečku bydlí stovky potomků českých přistěhovalců, dva z nich jsou zřejmě mezi obětmi tragédie. Potvrdil to honorární konzul Raymond Snokhous.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna na výrobu hnojiv v texaském městečku West je po výbuchu zcela zničená | Zdroj: ČTK

Co se vlastně stalo?

Minulou noc v sedm padesát nebo padesát pět vybuchla továrna na hnojiva. Výbuch způsobil velké škody a zranil mnoho lidí. Několik hasičů zemřelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český rozhlas vyzpovídal honorárního konzula Raymonda Snokhouse

Já jsem ztratil dva bratrance, kteří byli dobrovolnými hasiči. Zatím nevíme, kolik životů si neštěstí vyžádalo. Řekněte prosím všem dobrým lidem v České republice, že tohle město je ze 75 procent české. Jsme potomci Moravanů.

Je možné, že to byl teroristický čin?

Rozhodně ne. Byla to továrna na hnojiva, která v tomto zemědělském regionu hodně používáme. Blízko továrny se rozhořel oheň - zatím nevíme jeho příčinu - a během pokusu uhasit požár a dostat ho dál od továrny přišla exploze, která vzala spoustu lidských životů. 45 mil od výbuchu to bylo 2,3 stupně na Richterově stupnici.

Výbuch v továrně na hnojiva v Texasu prý mohl způsobit amonný ledek

Číst článek

Byl ten výbuch cítit?

Samozřejmě. Náš dům, který vzdálený dvě míle, má docela dobré základy. A když to bouchlo, tak se celý dům otřásl, odpadla izolace, kabely.

Federální pomoc se zvládnutím tragédie už slíbil americký prezident Barack Obama a nějaký druh podpory zřejmě nabídne i Česko, až budou potřeby obyvatel Westu jasnější, prohlásil ministr Karel Schwarzenberg. Podpořit české krajany už do městečka odletěl český velvyslanec ve Washingtonu Petr Gandalovič. K modlitbám za postižené havárií vyzval z Vatikánu papež František.

V roce 1949 tady byla podobná exploze v Texas City, která zabila tisíce lidí. Byl to také dusičnan amonný, který se dává do hnojiv. Tenkrát nevěděli, když to vyráběli, že když se to ohřeje, tak to vybuchne. Ta exploze připomíná atomovou bombu.

Je místo výbuchu stále nebezpečné?

Ano, je to nebezpečné. Několik mil kolem místa neštěstí nikdo není. Je tam stále ještě jedna nádrž, která je velmi horká. Jestli vybuchne, zabije každého v docela velké vzdálenosti. V té plné nádrži musí být několik tisíc galonů.

ČR chce pomoci krajanům. Na místo výbuchu texaské továrny míří velvyslanec Gandalovič

Číst článek

Zbytky továrny na hnojiva v texaském Westu, která vybuchla ve středu večer tamního času | Foto: Reuters

Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme