Příčiny gigantického výpadku elektřiny nejsou zatím jasné

Severní Amerika se pomalu vzpamatovává z největšího výpadku proudu v dějinách, který zasáhl několik států severovýchodu a středozápadu USA a jihu Kanady. Příčiny kaskádovitého výpadku, jenž odpojil od sítě přes 20 elektráren a postihl desítky milionů lidí, zatím stále nejsou známy. K výpadku proudu došlo v jednom z nejteplejších dnů v roce, kdy vrcholí spotřeba elektřiny kvůli klimatizaci. Úplné obnovení dodávky potrvá ještě několik dní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toronto ponořené do tmy

Toronto ponořené do tmy | Zdroj: ČTK

Vyšetřování čtvrtečního rozsáhlého výpadku elektřiny už zahájil americký Kongres. Podle neoficiálních zdrojů bylo postiženo možná až 50 milionů lidí. Před výborem Kongresu budou vypovídat mimo jiné ministr pro energetiku, předseda federální energetické komise, guvernér státu New York a také starosta New Yorku.

Američtí představitelé vidí příčiny především v nedotažené politice a financování energetiky. Prezident George Bush označil situaci za "výzvu k probuzení se". Zdůraznil, že je nutné modernizovat elektrickou síť.

Život k normálu se ve Spojených státech vrací jen pomalu a lidé začínají být unaveni. Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, situace se nelepší na newyorském Manhattanu, kde je nejvíce zahraničních turistů.

První noc bez proudu prožili překvapení zahraniční návštěvníci města, které nikdy nespí, převážně venku a nebo v halách hotelů, protože na pokojích bylo po výpadku klimatizace nesnesitelné horko. Teď ještě přestala téci voda, takže hygienická situace se při více než třiceti stupňových newyorských vedrech citelně zhoršuje.

I po obnovení dodávek elektřiny do některých částí města zůstává tlak tak malý, že voda teče prakticky jen v přízemí domů. Podobná situace je například v Clevelandu v Ohiu, kde trpí půl druhého milionu lidí.

Řada amerických států vyhlásila stav nouze. Pomoc zastupitelských úřadů lidem je značně omezena, protože prakticky nefungují telefony.

Letecké společnosti ve Spojených státech a Kanadě v důsledku výpadku elektřiny zrušily stovky letů. Provoz se zastavil na třech největších letištích New Yorku, v Clevelandu, Detroitu a také v kanadském Torontu a Ottawě. Letiště se však už snaží o návrat k normálnímu letovému provozu.

Od 11. září 2001, kdy byl vzdušný prostor v této oblasti uzavřen kvůli teroristickým útokům, se jednalo o největší přerušení letecké dopravy, které nebylo způsobeno špatným počasím.

Miroslav Konvalina, Igor Maňour, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme