Proces se Saddámem Husajnem bude pokračovat za týden

Proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem a dalšími sedmi obžalovanými byl odročen na 5. prosince. Soud tak umožnil jednomu z obžalovaných, bývalému viceprezidentovi Táhá Jasínovi Ramadánovi, aby si našel vlastního obhájce, protože nepřijal obhájce vybraného soudem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn u soudu

Saddám Husajn u soudu | Zdroj: ČTK

Z původní třináctičlenné obhajoby byli od zahájení procesu, tedy od 19. října, dva advokáti zavražděni a jeden uprchl ze strachu o život z Iráku.

Soud dnes při druhém stání přidělil právníky těm obžalovaným, jejichž obhájci se nedostavili. Ramadán si ale chce právníka vybrat sám.

Šéf obhájců Chalíl Dulajmí původně požádal o třicetidenní odklad, ale předseda soudu Rizgar Muhammad Amín mu nevyhověl. Třetí stání se tedy bude konat před parlamentními volbami, v době, kdy se očekává nárůst násilí.

Soudu dnes byly předloženy dva důkazy viny obžalovaných při čistce, která následovala v roce 1982 po nezdařeném pokusu o atentát na Saddáma nedaleko Dudžailu. Přítomní zhlédli záběry ze setkání Saddáma s vesničany den po atentátu.

Na druhém záznamu byla zachycena výpověď klíčového svědka. Bývalý důstojník rozvědky Wadáh Ismáíl Šajch zemřel 27. října na rakovinu, ale předtím s ním bylo natočeno svědectví, z něhož vyplývá, že ačkoli bylo od začátku jasné, že se o atentát pokusilo maximálně 12 osob, v Dudžailu bylo zatčeno 400 lidí. Obžaloba bude muset dokázat, že popravy 148 šíitů nařídil osobně Saddám Husajn.

Bývalý prezident dnes do soudní síně přišel až osm minut po vyvolání svého jména. Vzápětí si stěžoval, že byl nucen vyjít spoutaný po schodech do patra, protože nefungoval výtah, a to ještě v doprovodu zahraničních strážců.

Proces se koná v sídle bývalé vládní strany Baas, v mimořádně střeženém centru Bagdádu. Před zahájením jednání do zóny dopadlo několik minometných střel, ale nikdo nebyl zraněn. Brzy ráno se konaly pochody v Dudžailu i Tikrítu. V prvním městě účastníci pro Saddáma žádali smrt. V Tikrítu, který je poblíž diktátorova rodiště, naopak demonstranti volali po osvobození bývalého prezidenta.

Rozsudek smrti by musel být podle iráckého práva vykonán do 30 dnů, takže by se zřejmě nekonaly další procesy, v nichž Saddám čelí obvinění z dalších masakrů, genocidy, útlaku skupin obyvatel, ale také z obsazení Kuvajtu a vyprovokování války s Íránem.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme