Protirežimní íránská skupina Lidových modžáhedů byla přesunuta na bývalou základnu USA v Iráku

Irácké úřady dokončily vystěhování stovek příznivců opozice ze sousedního Íránu z utečeneckého tábora Ašraf. Stoupenci takzvaných Lidových modžáhedů, kteří usilují o svržení náboženské vlády v Íránu, našli azyl v bývalé základně americké armády v Bagdádu. Podle OSN by měli exulanty přijmout jako uprchlíky v jiných státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká základna KFOR v Kosovo

Česká základna KFOR v Kosovo | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Nový irácký režim, který se opírá o šíity a má vřelé vztahy s Teheránem, se totiž k íránským opozičníkům staví rezervovaně. Do své vlasti se tito Íránci vrátit nemohou, byli by tam totiž souzeni.

Skupina byla dlouho i na západních seznamech teroristických organizací. EU ji ze seznamu vyškrtla v roce 2009, nyní její vyškrtnutí zvažuje i Washington. Ačkoli Američané oficiálně stále považují Lidové modžáhedy za teroristy, zároveň jim aktivně pomáhají. Dění v táboře Ašraf dokonce včera ocenila i mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skupině Lidových modžáhedů mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Skupina vznikla v 60. letech. Míchá v sobě prvky marxismu a levicového islámu. Bojovali proti západem podporovanému šáhovi, podíleli se na teroristických útocích proti státní moci. V té době Lidoví mohžáhedové zavraždili v Íránu také několik Američanů.

Lidoví mohžáhedové se podíleli i na revoluci, která svrhla v Íránu monarchii. Následně se ale dostali do sporu s islamisty, kteří se v Íránu chopili moci. Mohžáhedové od té doby bojují proti současnému íránskému režimu.

V 80. letech se dokonce spojili s režimem Saddáma Husajna a ve válce Iráku proti Iránu se postavili na stranu Iráku a bojovali proti vlastní zemi.

Nyní sami Lidoví mohžáhedové tvrdí, že už s ozbrojenými akcemi skončili. Nicméně objevují se zprávy o jiné jejich činnosti, kdy prý v zájmu západních tajných služeb a Izraele provádějí špionáž ve věci íránského jaderného programu. Mohli se také podílet na teroristických útocích na íránské jaderné vědce, kterých bylo v uplynulých letech zabito pět.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme