Protivládní protesty v Budapešti přerostly v násilí

Maďaři se bouří proti vládě premiéra Ference Gyurcsánye. Vyšlo totiž najevo, že premiér před volbami, které jeho strana na jaře vyhrála, lhal o skutečném stavu ekonomiky. Po zveřejnění důkazů vyšly do ulic tisíce lidí, poklidná demonstrace ale v noci na dnešek přerostla v násilnosti. Demonstranti požadující odstoupení premiéra vnikli do budovy státní televize a začali demolovat její zařízení. Po střetech s policií zůstalo na 150 zraněných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté brání budovu televize

Policisté brání budovu televize | Foto: AFP

Původně klidná pondělní demonstrace před parlamentem se v Budapešti v noci na dnešek zvrhla v nejhorší násilnosti od pádu komunismu v roce 1989.

Asi pětitisícový dav se pozdě večer přesunul před budovu maďarské televize, odkud demonstranti hodlali odvysílat své požadavky. Zpravodaj Českého rozhlasu mezi nimi viděl i mnoho představitelů známých extremistických organizací.

Protestující lidé nejprve házeli do oken televizní budovy kameny a láhve, poté pomocí beranidla z kovového kordónu prorazili vchod. Bránila jim v tom pouze hrstka policistů, kteří nasadili slzný plyn a vodní děla, což však vůbec nepomohlo.

Útočníci zapálili několik vozů stojících před budovu, oheň se objevil také ve vstupní hale televize. Do studií se demonstranti nedostali, veřejnoprávní televize však musela na 80 minut přerušit vysílání. Zraněných je kolem 150, mezi nimi zhruba stovka policistů.

Otázkou zůstává, proč policie nezasáhla mnohem dřív, ale až krátce před čtvrtou hodinou ráno, kdy začala budovu televize a náměstí před ní vyklízet. Ministr spravedlnosti Jozsef Petretei, který odpovídá i za policii, po nočních událostech nabídl demisi, premiér ji však nepřijal.

Zatímco okolí televize zůstává neprodyšně uzavřené, před parlamentem v poledne pokračovalo v protestech kolem 300 lidí. Policisté hlídají všechny vchody a přístupové cesty, situace je ale zatím klidná. "Vypadá to jako klid před bouří. Většina demonstrantů jsou důchodci a radikální mládež, sem tam se objevují bezdomovci. Zatím to nevypadá, že by se k něčemu velkému schylovalo, ale během odpoledne by mělo přijít více lidí," popisuje situaci na místě zpravodaj Českého rozhlasu.

Gyurcsány demisi odmítl, nařídil obnovit pořádek všemi prostředky

Gyurcsány dnes před novináři v parlamentu zopakoval, že hodlá zůstat u moci a pokračovat v reformách. V reakci na noční násilnosti slíbil premiér provést rázná opatření a policii nařídil obnovit pořádek všemi prostředky. Intenzita protestů prý policii překvapila, podle premiéra ale ani svoboda projevu neospravedlňuje násilnosti.

Ferenc Gyurcsány | Foto: AFP

Nepokoje vyvolalo o víkendu zveřejnění nahrávky Gyurcsányova projevu, v němž se premiér přiznal ke lhaní o skutečném stavu ekonomiky země před dubnovými volbami. Ty socialisté vyhráli zčásti i na základě slibů, že budou snižovat daně, jejich vláda ale učinila pravý opak ve snaze zvládnout vysoký rozpočtový schodek. Za premiéra se postavila jeho strana, pravicová opozice naopak požaduje demisi.

Stav maďarských veřejných financí je kritický. Vláda už sice zahájila určitá opatření, která by měla veřejné finance stabilizovat, ale snižování deficitu bude postupné. Podle ekonomů se to neobejde bez útlumu hospodářského růstu. Analytici také upozorňují, že finanční trhy krizi ignorovat nemohou a doporučují vůči Maďarsku opatrný přístup. Forint už v reakci na noční násilnosti oslabil.

Podle Petera Havlíka z Vídeňského institutu pro mezinárodní srovnání to znamená i odklad přijetí eura. "Maďarsko nebude několik let schopno plnit maastrichtská kritéria a podle mého názoru se zavedení eura dá očekávat nejdříve po roce 2010," domnívá se Havlík.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme