Ptačí chřipka si v Thajsku vyžádala další oběť

Počet obětí smrtelně nebezpečné ptačí chřipky v Asii opět vrostl. Další úmrtí hlásí Thajsko, kde nemoci podlehl místní farmář. Celkem si virus vyžádal přes šest desítek mrtvých. Nejvíce z toho právě v Thajsku a ve Vietnamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice | Foto: AFP | Zdroj: AFP

Osmačtyřicetiletý farmář z provincie nedaleko Bankoku se živil chovem drůbeže a by s ní v každodenním kontaktu. Podle zdravotníků se v jeho chovu objevilo minimálně jedno nemocné kuře, které zabil a poté snědl. Hospitalizován s podezřením na ptačí chřipku je i syn oběti.

Jen v Thajsku jde už o třináctou obět smrtelného viru. Mezi tím čínští veterináři oznámili, že našli na severu země přes 2600 uhynulých nakažených tažných ptáků. Další ložisko nákazy se objevilo i Rumunsku a nově i v evropské části Ruska.

První případ ptačí chřipky v Evropské unii ohlásilo tento týden Řecko, předběžné testy vzorku z řeckého ostrova Chios nicméně přítomnost nebezpečného viru typu H5 nepotvrdily. Podezření však podle Evropské komise ještě není vyvráceno, takže dosavadní bezpečnostní opatření stále platí.

Česko zatím se zpřísňováním prevence proti zavlečení chřipky vyčká na doporučení Evropské komise a na výsledky testů z Řecka, uvedlo ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správy. Sousední Německo již ve středu vydalo zákaz venkovního chovu drůbeže a totéž dnes oznámilo také Rakousko.

Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme