Puč může Erdogan využít k upevnění své moci, říká bývalý český velvyslanec

Při pokusu o státní převrat v Turecku zemřelo už 194 lidí a dalších 1154 lidí bylo zraněno. O dalších obětech informovala turecká státní agentura. Tamní prezident Recep Tayyip Erdogan vojenský puč označil za vlastizradu a slíbil čistku v armádě. K situaci se vyjadřuje bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Laně, turkolog | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Pro něj byl turecký puč nečekanou akcí. Už předtím se vědělo, že v armádě existuje nespokojená část velitelství.

Mohlo se jednat o přívržence Erdoganova rivala a duchovního Fetullaha Güllena, kterého turecký prezident označil za tvůrce převratu. Puč mohli vyvolat i nespokojení velitelé kvůli čistkám, které byly provedeny před několika lety.

Objevily se také spekulace, že byl turecký puč zinscenován. Prezident Erdogan už dříve z bezpečnostních důvodů provedl dříve zmíněné čistky v armádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Tomáše Laněho mohl puč zorganizovat jak duchovní Fetullah Güllen, tak i nespokojení velitelé.

„Tehdy samozřejmě k žádnému pokusu o puč nedošlo a mohlo by to být jistou záminkou pro to, aby Erdogan upevnil svou moc,“ komentuje Laně.

Budoucnost Turecka je podle Laněho nejistá. Boje v Ankaře stále pokračují. Byly dokonce svrženy bomby na prezidentský palác a střílelo se i na budovu tureckého parlamentu.

ONLINE: Nejméně 194 lidí zemřelo při pokusu o převrat v Turecku, Erdogan slíbil čistky v armádě

Číst článek

„Myslím si, že v této době už to nemá podporu armády, opozice ani široké veřejnosti,“ říká Laně.

Puč bude dříve či později potlačen. Podle Laněho je možné, že ho Erdogan využije k utužení svého režimu. Nepovedený převrat tak může vést až k vyhlášení prezidentské republiky.

Vladimír Kroc, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme