Škoda že není rok 1937, lituje vyšetřovatel aktivistů, kteří vyběhli při finále fotbalu na hřiště

Účastníkům protestu při finále fotbalového mistrovství světa v Moskvě hrozí vysoké pokuty nebo veřejně prospěšné práce. K akci se přihlásila skupina Pussy Riot, známá skandálním vystoupením v moskevském Chrámu Krista Spasitele.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členku Pussy Riot odvádějí z hřiště, na které vyběhla během finále fotbalového šampionátu

Členku Pussy Riot odvádějí z hřiště, na které vyběhla během finále fotbalového šampionátu | Zdroj: Profimedia

Zatímco francouzští fotbalisté místo tiskové konference stříleli zátkami sektu, policie vyslýchala čtveřici protivládních aktivistů, kteří vyběhli na trávník v uniformách policie. Podle prohlášení Pussy Riot tím chtěli upozornit na problém politických vězňů v Rusku, rozhánění protivládních demonstrací a zpolitizovanost soudů.

Mohutné oslavy v celé Francii. Na Champs-Élysées slavily vítězství na mistrovství světa statisíce lidí

Číst článek

V této souvislosti zmínily případ ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Toho zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí.

Jako své požadavky Pussy Riot zmínili propuštění politických vězňů, svobodu slova na internetu, svobodu shromažďování a existenci politické soutěže.

„Zdravíme všechny ze stadionu Lužniki, je to tady super!“ napsala skupina na twitteru a facebooku. Agentura Reuters následně po telefonu hovořila s jednou ze členek skupiny Olgou Kuračovovou, která jí sdělila, že práva ona byla jednou z osob na hřišti. Kuračovová uvedla, že ji zadržela policie a nyní se nachází na jedné z moskevských policejních stanic.

Tři osoby vtrhly na hřiště v druhé polovině utkání z oblasti kolem francouzské branky a běžely asi 50 metrů každá jiným směrem, čtvrtý člověk byl zadržen hned v úvodu. Hra byla na chvíli přerušena, asi za 25 vteřin se ale hrálo dál. Narušení hry bylo prvním podobným bezpečnostním incidentem během pět týdnů trvajícího šampionátu, za který si Rusko vysloužilo pochvalu, zvláště pokud jde o dobrou organizaci, poznamenala agentura Reuters.

Vyšetřující policista je obvinil z podrazu na Rusko. Jak řekl, lituje, že se nepíše rok 1937. Tehdy začaly masové represe stalinského režimu.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme