Útok na mešitu na Sinajském poloostrově. Mrtvých je nejméně 235

Mešitu na Sinajském poloostrově v Egyptě napadli v době poledních modliteb dosud neznámí útočníci. Podle agentury Reuters si teroristický útok vyžádal nejméně 235 obětí a více než 130 zraněných. Použity byly nejprve nálože, pak pachatelé vešli do mešity a začali na věřící střílet. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost. K útoku se zatím žádná skupina nepřihlásila.

Sinajský poloostrov (Egypt) (Aktualizováno: 16:13 24. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policie útočníci mířili na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli k ní ve čtyřech terénních autech a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. 

Podle české velvyslankyně v Egyptě nejsou mezi mrtvými Češi.

Ranění byli převezeni do nemocnic v okolí. Vláda v návaznosti na páteční útok vyhlásila třídenní smutek.

Na Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a uzavřena je silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského Pásma Gazy. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opaření. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut.

Podle svědků útočící přijeli ve čtyřech terénních autech, nejdříve odpálili nálož a pak vešli dovnitř a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. V mešitě se podle místních obyvatel často modlili vyznavači súfismu, což je mystická, tolerantní forma islámu, jejíž vyznavače islamističtí radikálové označují za bezvěrce.

Kondolence z celého světa

Italský prezident Sergio Mattarella poslal kondolenční dopis svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za "nepřátele svobody slova a vyznání". Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že šlo o "hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící". "Svět nemůže tolerovat terorismus... musíme je (pachatele, pozn red.) porazit vojensky a zdiskreditovat extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence," napsal na twitteru.

"Rozhodně odsuzujeme barbarský zločin na Sinaji v Egyptě," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.

Irácký premiér Hajdar Abádí uvedl, že Irák "v boji proti společnému nepříteli - terorismu" stojí na straně Egypta. Kondolence zazněly také z Rijádu a Teheránu, kteří jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě a jejichž vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib řekl, že "silně odsuzuje barbarský teroristický čin".

V listopadu už na Sinaji útočil takzvaný Islámský stát. Podle agentury AP teroristé před dvěma týdny přepadli kolonu nákladních aut s cementem a zabili osm civilistů a dva vojáky. Radikálové také ukradli zbraně posádky a podpálili sedm nákladních aut.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na druhé. Napětí se znásobilo po sesazení prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013.

Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté.

Útok na mešitu v Egyptě je čtvrým nejtragičtějším za deset let:

358 - Somálsko - 14. října 2017 - Dodávka naplněná výbušninami explodovala před hotelem Safari v somálské metropoli Mogadišu. Při teroristickém útoku zahynulo 358 lidí, na 200 jich bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu.


323 - Irák - 3. července 2016 - Při teroristickém útoku spáchaném příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS) v centru Bagdádu zemřelo nejméně 323 lidí, další dvě stovky osob utrpěly zranění.


224 - Egypt - 31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil IS.

nejméně 235 - Egypt - 24. listopadu 2017 - Při teroristickém útoku na Sinajském poloostrově zahynulo nejméně 200 lidí a 125 osob bylo zraněno. Podle místních svědků útočníci mířili na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd. Použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.


200 - Sýrie - 21. února 2016 - Při sérii atentátů v Homsu a Damašku zahynulo na 200 lidí. Ráno při dvou explozích v centru Homsu zemřelo 64 lidí. Při pozdějších čtyřech explozích v šíitské čtvrti Damašku, k nimž se přihlásil IS, přišlo o život 134 osob.


184 - Sýrie - 23. května 2016 - Při útocích ve dvou městech na syrském pobřeží na západě země přišlo o život přes 184 lidí. Exploze ve městě Džabla zabila 136 lidí, v Tartúsu zahynulo 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech. K útokům se přihlásil IS.


174 - Indie - 26. listopadu 2008 - Komando deseti teroristů zahájilo večer sérii útoků v Bombaji, včetně bombových atentátů na nádraží a v nemocnici, a na několika místech zajali řadu rukojmích. Osvobozovací akce trvala do rána 29. listopadu. Při útocích zemřelo 174 lidí (včetně útočníků) a na 300 osob bylo zraněno. Akci provedla pákistánská islamistická skupina Laškare tajjaba.


155 - Irák - 25. října 2009 - Dva sebevražedné útoky na vládní budovy v centru Bagdádu si vyžádaly 155 mrtvých a 721 zraněných. K atentátům se přihlásila sunnitská skupina Islámský stát v Iráku (ISI), napojená na Al-Káidu.


153 - Pákistán - 16. prosince 2014 - Ozbrojenci z Tálibánu ráno vnikli v pákistánském Péšávaru do školy, do níž chodí řada dětí pákistánských vojáků, a pozabíjeli 153 lidí, z toho 134 žáků a 19 dospělých.


150 - Afghánistán - 31. května 2017 - Nejméně 150 mrtvých a 300 zraněných si vyžádal atentát ve vládní a diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu, nálož byla umístěna cisternovém voze.

ČTK, Tomáš Fiala, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme