Útok na mešitu na Sinajském poloostrově. Mrtvých je nejméně 235

Mešitu na Sinajském poloostrově v Egyptě napadli v době poledních modliteb dosud neznámí útočníci. Podle agentury Reuters si teroristický útok vyžádal nejméně 235 obětí a více než 130 zraněných. Použity byly nejprve nálože, pak pachatelé vešli do mešity a začali na věřící střílet. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost. K útoku se zatím žádná skupina nepřihlásila.

Sinajský poloostrov (Egypt) (Aktualizováno: 16:13 24. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policie útočníci mířili na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli k ní ve čtyřech terénních autech a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. 

Podle české velvyslankyně v Egyptě nejsou mezi mrtvými Češi.

Ranění byli převezeni do nemocnic v okolí. Vláda v návaznosti na páteční útok vyhlásila třídenní smutek.

Na Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a uzavřena je silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského Pásma Gazy. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opaření. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut.

Podle svědků útočící přijeli ve čtyřech terénních autech, nejdříve odpálili nálož a pak vešli dovnitř a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. V mešitě se podle místních obyvatel často modlili vyznavači súfismu, což je mystická, tolerantní forma islámu, jejíž vyznavače islamističtí radikálové označují za bezvěrce.

Kondolence z celého světa

Italský prezident Sergio Mattarella poslal kondolenční dopis svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za "nepřátele svobody slova a vyznání". Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že šlo o "hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící". "Svět nemůže tolerovat terorismus... musíme je (pachatele, pozn red.) porazit vojensky a zdiskreditovat extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence," napsal na twitteru.

"Rozhodně odsuzujeme barbarský zločin na Sinaji v Egyptě," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.

Irácký premiér Hajdar Abádí uvedl, že Irák "v boji proti společnému nepříteli - terorismu" stojí na straně Egypta. Kondolence zazněly také z Rijádu a Teheránu, kteří jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě a jejichž vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib řekl, že "silně odsuzuje barbarský teroristický čin".

V listopadu už na Sinaji útočil takzvaný Islámský stát. Podle agentury AP teroristé před dvěma týdny přepadli kolonu nákladních aut s cementem a zabili osm civilistů a dva vojáky. Radikálové také ukradli zbraně posádky a podpálili sedm nákladních aut.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na druhé. Napětí se znásobilo po sesazení prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013.

Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté.

Útok na mešitu v Egyptě je čtvrým nejtragičtějším za deset let:

358 - Somálsko - 14. října 2017 - Dodávka naplněná výbušninami explodovala před hotelem Safari v somálské metropoli Mogadišu. Při teroristickém útoku zahynulo 358 lidí, na 200 jich bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu.


323 - Irák - 3. července 2016 - Při teroristickém útoku spáchaném příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS) v centru Bagdádu zemřelo nejméně 323 lidí, další dvě stovky osob utrpěly zranění.


224 - Egypt - 31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil IS.

nejméně 235 - Egypt - 24. listopadu 2017 - Při teroristickém útoku na Sinajském poloostrově zahynulo nejméně 200 lidí a 125 osob bylo zraněno. Podle místních svědků útočníci mířili na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd. Použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.


200 - Sýrie - 21. února 2016 - Při sérii atentátů v Homsu a Damašku zahynulo na 200 lidí. Ráno při dvou explozích v centru Homsu zemřelo 64 lidí. Při pozdějších čtyřech explozích v šíitské čtvrti Damašku, k nimž se přihlásil IS, přišlo o život 134 osob.


184 - Sýrie - 23. května 2016 - Při útocích ve dvou městech na syrském pobřeží na západě země přišlo o život přes 184 lidí. Exploze ve městě Džabla zabila 136 lidí, v Tartúsu zahynulo 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech. K útokům se přihlásil IS.


174 - Indie - 26. listopadu 2008 - Komando deseti teroristů zahájilo večer sérii útoků v Bombaji, včetně bombových atentátů na nádraží a v nemocnici, a na několika místech zajali řadu rukojmích. Osvobozovací akce trvala do rána 29. listopadu. Při útocích zemřelo 174 lidí (včetně útočníků) a na 300 osob bylo zraněno. Akci provedla pákistánská islamistická skupina Laškare tajjaba.


155 - Irák - 25. října 2009 - Dva sebevražedné útoky na vládní budovy v centru Bagdádu si vyžádaly 155 mrtvých a 721 zraněných. K atentátům se přihlásila sunnitská skupina Islámský stát v Iráku (ISI), napojená na Al-Káidu.


153 - Pákistán - 16. prosince 2014 - Ozbrojenci z Tálibánu ráno vnikli v pákistánském Péšávaru do školy, do níž chodí řada dětí pákistánských vojáků, a pozabíjeli 153 lidí, z toho 134 žáků a 19 dospělých.


150 - Afghánistán - 31. května 2017 - Nejméně 150 mrtvých a 300 zraněných si vyžádal atentát ve vládní a diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu, nálož byla umístěna cisternovém voze.

ČTK, Tomáš Fiala, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme