Rakouští obchodníci mají registrační pokladny od ledna, někteří se bojí o přežití

Zatímco Česko ještě o zavedení elektronické evidence tržeb horečně diskutuje, v některých sousedních státech už tenhle systém funguje. Konkrétně v Rakousku platí povinnost pro obchodníky obstarat si registrační pokladnu od 1. ledna letošního roku. Rakouské argumenty zastánců i odpůrců EET jsou podobné těm českým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňské řeznictví (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Berger

Ministerstvo financí ve Vídni popisuje v instruktážním videu instalaci registrační pokladny jako jednoduchou záležitost.

Jednoduché jsou i argumenty pro elektronickou evidenci tržeb - má zprůhlednit účty a snížit daňové úniky. Řada obchodníků to ale vidí jinak. Čeká je investice v řádech tisíců eur a některé možná i boj o přežití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od nového roku platí v Rakousku povinnost registračních pokladen pro obchodníky. Jak novinka funguje, zjišťoval Vojtěch Berger

Řadu kritických hlasů shromáždila třeba Rakouská hospodářská komora. Povinnost mít registrační pokladnu se týká každého obchodníka s ročním obratem přes 15 tisíc eur. Dotkne se tak třeba i stánkařů na tradičních rakouských trzích, které jsou v každé větší vesnici. Výjimku mají jen nejmenší prodejci, třeba prodavači jedlých kaštanů.

Někteří stánkaři se bojí, že budou muset zavřít, protože investici do pokladny zkrátka nezvládnou. Jiné branže přemýšlejí o změně obchodní strategie. Zemědělci třeba hrozí rušením oblíbených vinařských slavností, protože si kvůli pár dnům oslav nechtějí pořizovat drahou pokladnu. Tradiční vinné sklípky v Dolním Rakousku by proto mohly otevírat výrazně méně než dosud.

Vídeňští taxikáři čekají, že se počet vozů taxi sníží ve městě až o třetinu a jezdit bude jen ten, kdo na registrační pokladnu má. Obavy mají i menší hospody s nižším obratem.

Výrobci nestíhají pokladny dodávat, kontroloři jsou zatím shovívaví

Zákon už sice platí, do konce března ale kontroloři ministerstva financí budou hlavně radit obchodníkům, jak registrační pokladnu správně zapojit. Pokuty se nejspíš nebudou vybírat až do konce června.

Kvůli velkému zájmu firmy nestíhají registrační pokladny vůbec dodávat. Proto když obchodník prokáže, že má pokladnu objednanou, ale zatím nepřišla, nic mu nehrozí. Do budoucna se sankce můžou vyšplhat až na pět tisíc eur.

Zákon v Rakousku počítá i s pomocí zákazníka, který si musí po nákupu vzít účtenku. Když to ale neudělá, nehrozí mu žádná sankce.

Elektronická evidence tržeb (EET) v Evropě | Foto: Český rozhlas

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme