Vedení Renaultu odvolalo Thierryho Bollorého z funkce výkonného ředitele. Podle něj se jedná o puč

Vedení francouzské automobilky Renault se rozhodlo s okamžitou platností uvolnit šestapadesátiletého Thierryho Bollorého z funkce výkonného ředitele podniku. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Bolloré ve funkci vystřídal Carlose Ghosna, který byl koncem loňského roku zatčen a obviněn z finančních podvodů.

Paříž (Aktualizováno: 13:29 11. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení automobilky Renault odvolalo s okamžitou platností výkonného ředitele Thierryho Bollorého. | Zdroj: Profimedia

Automobilka prozatímní výkonnou ředitelkou jmenovala svou finanční ředitelku, dvaapadesátiletou Clotildu Delbosovou, která bude funkci zastávat, dokud firma nenalezne trvalou náhradu za Bollorého. Ten byl podle agentury Reuters dlouhou dobu Ghosnovou pravou rukou.

Renault uzavře spojenectví s čínským výrobcem JMCG, chce upevnit svou pozici na trhu s elektromobily

Číst článek

Bolloré už ve čtvrtečním rozhovoru s francouzským listem Les Echos označil své možné odvolání za „puč“. Investoři nicméně změnu ve vedení automobilky přivítali, akcie Renaultu si po pátečním oznámení připisovaly 3,5 procenta.

Renault se podobně jako jeho japonský partner Nissan stále potýká s důsledky Ghosnovy aféry. Nissan tento týden jmenoval svým novým výkonným ředitelem dosavadního šéfa čínské divize Makota Učidu.

Ten v čele podniku vystřídal Hirota Saikawu, který minulý měsíc odstoupil, když vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

Ghosn pochybení popírá

Saikawa minulý měsíc přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného Ghosnem přeplácen. Popřel ale, že to nařídil nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené peníze a bonusy vrátí.

Ghosn teď čeká na zahájení soudního procesu, jakékoliv pochybení však popírá. Ghosn byl architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme