Kdo je budoucí slovenský premiér Pellegrini? Kultivovaný politik i naděje Ficova Smeru

Slovenský vicepremiér Peter Pellegrini dostal ve čtvrtek možnost sestavit nový kabinet. Kdo je možný budoucí slovenský předseda vlády? Bývá označován za kultivovaného politika nebo naději Smeru – sociální demokracie. Odcházející premiér Robert Fico pak tohoto dvaačtyřicetiletého politika označil za svého osobního přítele.

Profil Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Možný budoucí premiér Slovenska Peter Pellegrini

Možný budoucí premiér Slovenska Peter Pellegrini | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Slovenský politik Peter Pellegrini je už dva roky místopředsedou vlády premiéra Roberta Fica pro investice a informatizaci. Byl také místopředsedou a následně předsedou slovenského parlamentu a dva roky zastával ve Ficově vládě post ministra školství, vědy, výzkumu a sportu.

Stejně jako Fico je členem nejsilnější vládní strany Smer, od roku 2014 je také místopředsedou slovenské sociální demokracie.

Kultivovaný politik, který drží slovo

Pellegrini se narodil roku 1975 v Banské Bystrici. Jeho matka byla učitelka, otec automechanik. Vystudoval ekonomické fakulty na Univerzitě Mateja Bela ve svém rodném městě a na Technické univerzitě v Košicích. Poté začal podnikat.

Ficova vláda končí, nový kabinet má sestavit Pellegrini. 'Nikam neodcházím,' prohlásil šéf Smeru

Číst článek

Politika ho zlákala až v roce 2002, kdy se stal asistentem poslance Smeru Ľubomíra Vážného. Později byl šest let poslancem. Tehdy prosadil několik zákonů, které se týkaly vyvlastňování pozemků a omezení vlastnických práv při výstavbě silnic a dálnic, a byl označován za „muže pro černou práci".

Když se pak dostal do vedení slovenského parlamentu, tak jeho zvolení schvalovala i opozice. Pellegrini byl označován za kultivovaného politika, který umí držet slovo.

Místopředsedou Ficovy vlády se stal v březnu 2016. A nedávno například předložil návrh zákona, který by měl snížit administrativní zátěž pro podnikatele.

Ficův osobní přítel

Projevy nespokojenosti občanů po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky na rozdíl od některých svých spolustraníků odmítal označovat za pokus o státní převrat. Protesty naopak označil za projev skutečné demokracie.

Pellegrini bez proslovu

Odcházející slovenský premiér Robert Fico vystoupil ve čtvrtek na briefingu společně s možným budoucím předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Přestože stáli bok po boku, Fico svého pravděpodobného nástupce ke slovu nepustil. Slovenský DenníkN to označil za ponížení dosluhujícího vicepremiéra. Pellegrini na dotazy novinářů v Prezidentském paláci odpovídal o zhruba hodinu dříve po svém jednání s Kiskou, které Ficově demisi předcházelo.

Dvaačtyřicetiletého Pellegriniho pověřil ve čtvrtek prezident Andrej Kiska sestavením nové vlády. Fico ho už před rokem označil za politickou budoucnost Smeru. A nyní si pochvaloval, že kabinet bude vznikat právě pod dohledem Pellegriniho.

„Chci pogratulovat Peteru Pellegrinimu, svému osobnímu příteli, že získal pověření od pana prezidenta, aby sestavil novou vládu,“ prohlásil Fico.

„Nominace Petera Pellegriniho je nejpřirozenější věc. Je spojený se stranou Smer – sociální demokracie od roku 2000, zastával významné pozice. Byl ministrem, státním tajemníkem, předsedou Národní rady a teď místopředsedou vlády. Je bytostně spojený se sociální demokracií," dodal následně odcházející slovenský premiér.

Na otázky novinářů, nakolik bude autonomním premiérem, a ne jen loutkou ve Ficových rukou, Pellegrini odpověděl: „Svoji autonomii jsem prokázal v pozicích, ve kterých jsem působil. Nerad mluvím o něčem dopředu,“ prohlásil ve čtvrtek s tím, že se ho mají novináři zeptat později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme