Robertson a Solana budou jednat ve Skopje

Situace v Makedonii je nadále nepřehledná. Tamní vojenské síly v uplynulých hodinách ostřelovaly cíle albánských povstalců v horských vesnicích u hranic s Kosovem. O napjaté situaci bude dnes v Makedonii jednat generální tajemník NATO George Robertson a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solana už vyzval makedonského prezidenta Borise Trajkovskiho, aby v zemi nevyhlašoval válečný stav, protože by to mohlo vyvolat občanskou válku. Podle makedonské ústavy lze válečný stav v zemi vyhlásit pouze se souhlasem dvoutřetinové většiny 120 členného parlamentu. Jeho zasedání se má uskutečnit zítra. Pokud parlament příslušnou deklaraci schválí, získal by prezident Boris Trajkovski možnost vládnout pomocí výnosů a jmenovat vládu podle vlastního uvážení. Válečný stav by navíc poskytl vládě také pravomoc neprodyšně uzavřít hranice, zakázat veřejná shromáždění a vyhlásit zákaz vycházení.

Stanislav Vintr, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme