Ruská armáda prochází modernizací. Vojáci nahradí onuce ponožkami

Ruská armáda prochází historickou proměnou. Po stovkách let si její vojáci přestanou balit nohy do onucí a natáhnou si moderní ponožky. Rozhodl o tom nedávno jmenovaný ministr obrany Sergej Šojgu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci | Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Zrušení onucí považuje ministr za důležitý krok v nápravě špatných hygienických a zdravotních podmínek ruských vojáků. Modernizační opatření se ale setkává i s nesouhlasnými reakcemi.

Ruští vojáci si chránili svá chodidla a lýtka kusy hadru po celá staletí, v tuhých mrazech i v horkém létě, ve válečných zákopech i v dobách míru. A zatímco český výraz onuce nabyl postupně spíše hanlivého významu, ruští vojáci si své "parťjánki" pochvalují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček přiblížil spor o onuce v ruské armádě

„Já jsem se teprve v listopadu vrátil z vojny a podle mě pro nás byly onuce pohodlnější než ponožky. V zimě je v nich tepleji a v létě v nich není takové horko,“ myslí si jeden z čerstvých rezervistů.

Ministr obrany Šojgu má ale jiný názor. „Jsme na začátku roku 2013 a u nás se pořád ještě mluví o onucích. Veřejné diskuze o tomto problému už měsíce vzbuzují podiv nad tím, kde se vzalo takové zanedbávání našich ozbrojených sil,“ uvedl.

Ministr tedy považuje onuce za symbol zaostalosti ruské armády. Nohy zabalené do hadrů ale nejspíš neladí ani se slušivými uniformami, které před pěti lety navrhl věhlasný módní designér Valentin Judaškin.

Onuce přitom nejsou jen ruskou tradicí. Do padesátých let je používali i vojáci československé armády a například finské vojsko od nich upustilo až v roce 1990.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme