Gesto dobré vůle. Rusko po roce vrátilo Ukrajině lodě zadržené v Kerčském průlivu

Agentura Reuters o předání napsala s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Jeden remorkér a dva dělové čluny si Ukrajina převzala v neutrálních vodách. 24 ukrajinských námořníků zadržených loni kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic je na svobodě už od září. Moskva je propustila v rámci výměny 35 zajatců a politických vězňů.

Kerčský průliv (Aktualizováno: 14:11 18. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí předání plavidel doprovodilo prohlášením, že bude „s cílem zajištění bezpečnosti námořní plavby tvrdě trestat jakékoli provokace u svých hranic“. | Zdroj: ČTK

Vrácení lodí požadovala ukrajinská vláda jako gesto dobré vůle před plánovaným mezinárodním summitem o míru na východě Ukrajiny.

Rusko vrátí Ukrajině zadržená vojenská plavidla. Zbraně a dokumenty námořníků si ponechá

Číst článek

Vrcholná schůzka, naplánovaná na 9. prosince do Paříže, má přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí předání plavidel doprovodilo prohlášením, že bude „s cílem zajištění bezpečnosti námořní plavby tvrdě trestat jakékoli provokace u svých hranic.“

Podle moskevských médií Rusko sice lodě Kyjevu vydalo, ponechalo si ale veškerou zabavenou dokumentaci, vysílačky a zbraně. Mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Věcnými důkazy byly podle ministerstva také ukrajinské lodě, ale protože je ruští vyšetřovatelé už nepotřebují, vrátili je Ukrajině. „Jednání ukrajinských úřadů z listopadu 2018 bylo nejen zločinem proti ruské svrchovanosti, ale i proti ukrajinským občanům, které Kyjev vědomě ohrozil a přinutil je k porušení zákonů,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Olena Zerkalová v pondělí na facebooku napsala, že lodě Nikopol, Berďansk a Jany Kapu budou po vydání odtaženy do ukrajinské Oděsy. „Boj za naše chlapce a naše lodě začal od okamžiku jejich nezákonného zadržení,“ uvedla Zerkalová.

ČTK, Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme