Von der Leyenová neohlášeně přijela do Kyjeva. Promluví před poslanci, jednat má i se Zelenským

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu přijela na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Po příjezdu se setkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, později promluví k ukrajinskému parlamentu. Podle ukrajinských médií se očekává, že oznámí posun v přístupových jednáních Ukrajiny do Evropské unie.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 10:33 4. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Ve středu Evropská unie zveřejní zprávu o pokroku Kyjeva při plnění ekonomických (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsem ráda, že jsem opět v Kyjevě, na šesté návštěvě od začátku války. Přijela jsem diskutovat o přístupové cestě Ukrajiny do Evropské unie, o finanční podpoře Evropské unie na rekonstrukci Ukrajiny na moderní, prosperující demokracii a o tom, jak budeme i nadále nutit Rusko platit za jeho útočnou válku,“ napsala von der Leyenová na síti X a připojila fotografii se Zelenským na nádraží.

„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes (v sobotu, pozn.red.) přijíždí do Kyjeva. Čekáme na její projev v parlamentu,“ napsal na telegramu poslanec Jaroslav Železnjak.

Jeho kolega Alexij Hončarenko k návštěvě uvedl, že Ukrajina očekává „pozitivní zprávy“ a popsal jednotlivé etapy přístupových jednání, které Ukrajinu čekají.

Ve středu Evropská unie zveřejní zprávu o pokroku Kyjeva při plnění ekonomických, právních a dalších kritérií, která jsou podmínkou pro posun přístupových jednání. Ta by měla začít v prosinci.

Konflikt není ve slepé uličce, reaguje Kreml na vyjádření ukrajinského šéfa armády o vyčerpání

Číst článek

Ukrajina, která požádala o vstup do Evropské unie několik dní po začátku ruské invaze na své území v únoru 2022, považuje připojení k bloku za hlavní prioritu, píše Reuters.

Von der Leyenová uvedla, že cestu plánovala dlouho dopředu. Podobné cesty jsou podle ní běžné před představením zprávy o postupu přístupových jednání, napsala agentura AFP.

Politička ujistila Kyjev, že Brusel ho bude nadále podporovat navzdory přesunutí části pozornosti ke konfliktu mezi Hamásem a Izraelem.

Na prosincovém summitu se má 27 členů rozhodnout, zda umožní Kyjevu zahájit přístupová jednání. Souhlas vyžaduje jednomyslnou podporu všech členů bloku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme