Rusové mají novou bankovku: 200 rublů s Krymem, 'oblíbeným symbolem Ruska‘

Nová 200rublová bankovka se pyšní kresbou Sevastopolu a ruinami antického Chersonésu. Podle hlavy ruské centrální banky to „odráží touhu ruského lidu“, který si tyto lokality na Krymu zvolil v online hlasování jako „symbol Ruska“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na přední straně nové „dvoustovky“ se tyčí ikonické ruiny antického Chersonésu, města, které staří Řekové zbudovali na jihozápadním pobřeží Krymu.

Na přední straně nové „dvoustovky“ se tyčí ikonické ruiny antického Chersonésu, města, které staří Řekové zbudovali na jihozápadním pobřeží Krymu. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Do zelených tónů laděnou bankovku představila tento čtvrtek na tiskové konferenci právě guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabuillinová, informovala Deutsche Welle. Nabuillinová uvedla, že vyobrazení Krymu „odráží touhu ruského lidu vidět tyto symboly na bankovkách“.

Vybírali online

Na přední straně nové „dvoustovky“ se tyčí ikonické ruiny antického Chersonésu, města, které staří Řekové zbudovali na jihozápadním pobřeží Krymu. Zadní strana pak nese obrys celého poloostrova se zvýrazněným přístavem Sevastopol, sídlem ruské Černomořské flotily.

ROZHOVOR: Vyvézt národ ve vlaku za Ural? Stalina na Krymu nahradila hybridní deportace

Číst článek

Ruská centrální banka vydala sérii nových bankovek naposledy před 11 lety, v roce 2006, a svůj letošní krok oznámila loni. Zároveň bylo spuštěno online hlasování o podobě bankovek, kde Rusové mezi stovkami návrhů ruských lokalit vybírali své oblíbené „symboly Ruska“. 

Téma Krymu se na ruské bankovce neocitlo poprvé. Už v roce 2015, tedy rok po okupaci poloostrova Ruskem a jeho následném začlenění do federace, představila Moskva zvláštní památeční storublovku k příležitosti "návratu" Krymu k Rusku.

Na čtvrteční konferenci uvedla Nabuillinová také další novou bankovku v hodnotě 2000 rublů, na níž je zobrazen rovněž hojně diskutovaný kosmodrom Vostočnyj, který byl zbudován v Amurské oblasti. 

Obě bankovky byly s okamžitou platností uvedeny do oběhu v Moskvě, na Krymu a na ruském Dálném východě; ve zbylých oblastech federace mají být k dispozici od konce letošního roku.  

Sankce a omluvy

Jak upozorňuje Deutsche Welle, Rusko svou "krymskou" bankovku představilo nedlouho poté, co Evropská unie letos v červnu opět rozšířila sankce uvalené na Rusko právě kvůli připojení Krymu. "EU nadále odsuzuje nezákonnou anexi Krymu a Sevastopolu Ruskou federací," vysvětlila tehdy.

'Zdravý člověk nic takového neřekne.' Zeman je podle ukrajinského premiéra psychicky nemocný

Číst článek

Téma krymské krize a s ní spjatých sankcí tento týden opět pozvedl český prezident Miloš Zeman. Během své úterní řeči na půdě Rady Evropy prohlásil anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Zdůraznil, že sankce podle něj nefungují, a dodal, že ztrátu území by Rusko mělo Ukrajině materiálně kompenzovat. 

Jeho slova, která jsou v rozporu i s oficiální politikou české vlády, vyvolala bouřlivé reakce nejen ze strany Kyjeva. Jak však Zeman následně zdůraznil, k omluvě nevidí důvod, neboť pouze vyjádřil svůj osobní názor, a za ty se prý neomlouvá.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme