Rusové mají strach z konce světa, k dostání je i 'apokalyptický balíček'

Stále více Rusů podléhá panice před blížícím se 21. prosincem. V tento den má podle některých výkladů mayského kalendáře nastat konec světa. Začal se také prodávat balíček na přežití, takzvaná „Apokalyptická sada“. Nechybí v něm vodka, svíčky, sardinky v oleji nebo pohanka. Ruští poslanci oficiálně vyzvali média, aby paniku dál nepřiživovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyramida ve slavném mayském městě Chichén Itzá

Pyramida ve slavném mayském městě Chichén Itzá | Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, Grand Velas Riviera Maya

Teologa Martina Chadimu překvapuje, že hrůzu z konce světa mají právě Rusové. Podle něj to ukazuje na to, že pravoslavná církev v zemi stále více ztrácí vliv.

„Skutečný křesťan vám neřekne skutečné datum, a pokud ho řekne, tak se spíše hlásí k nějaké sektě,“ vysvětlil ve Světě o jedné na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné na Rádiu Česko byl teolog a pedagog Martin Chadima

Na konec světa je prý třeba se dívat se zdravou skepsí. „Konec světa bezesporu někdy přijde, ať už z hlediska teologického nebo ekologického, ale neřekl bych, že bychom zrovna teď měli být nervózní,“ uklidňuje Chadima.

Lidstvo jako takové má apokalyptické vize v oblibě. Podle teologa je to tím, že lidé nejsou schopni uchopit ideu nekonečna.

„Jako zřejmě jediní tvorové v přírodě jsme schopni uvažovat nejenom o své smrti, ale také se smrti opravdu bát, případně řešit konec světa. Takže si představujeme nějaký metafyzický konec nebo dokonce něco, co bude po smrti,“ domnívá se.

Zprávy o konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Podle něj končí právě 21. prosince delší cyklus dlouhý 5126 let, a apokalyptici to interpretují jako datum konce světa.

Vědci sice neustále upozorňují, že předpovídané konce světa jsou nesmysl, přesto se vždy najdou lidé, kteří jsou ochotni uvěřit. Chadima to nazývá „faktorem sebedestrukce“.

„Mohou tam být určité psychické problémy, mohou tam být dlouhodobé problémy ekonomického nebo rodinného rázu, řada lidí je dnes nastavena velice negativně,“ upozorňuje.

Dodává, že konec světa je velký byznys, na kterém může hodně lidí vydělat. Ve Spojených státech se prý lze na konec světa dokonce pojistit.

Alena Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme