Ruští potápěči čekají na americkou a japonskou pomoc
V Beringově moři, nedaleko břehů Kamčatky, uvízla v rybářské síti v hloubce sto devadesát metrů ruská miniponorka se sedmičlennou posádkou. Ruská strana už požádala o pomoc Japonsko a Spojené státy, nabídla se také Velká Británie. Lodní šroub batyskafu je kvůli zamotání se do sítě mimo provoz. Ruským námořníkům se ale prý už podařilo miniponorku připoutat k záchranným lodím. Nyní se hraje hlavně o čas.
Maximálně den, možná o pár hodin více mají záchranáři na vyproštění ponorky ze sítě a spasení posádky. Experti totiž odhadují, že víc zásob kyslíku v plavidle není. Proto už doporučili námořníkům v batyskafu, aby na minimum omezili spotřebu energie. Speciální podvodní přístroje Scorpion, určené k opravám ve velkých hloubkách, by měly k místu uvíznutí ponorky dorážet právě v tuto chvíli. Ruské straně je nabídly Spojené státy a také Velká Británie. Kvůli značné hloubce je nemožné, aby námořníci ponorku opustili anebo jim na pomoc vyrazili potápěči.
Ruská média se události věnují s maximální pozorností. Přesně před pěti lety totiž došlo ke katastrofě na jaderné ponorce Kursk, která pohřbila sto osmnáct námořníků. Vojenská námořní flotila po této tragédii slibovala, že pořídí speciální záchranné přístroje. Někteří experti se proto dnes podivují, proč Rusko opět žádá o pomoc Američany nebo Japonsko.
Hlavní záchranné práce by měly začínat právě v tuto chvíli, tedy dvě hodiny před páteční půlnocí.