Šaronův stav beze změny, lékaři pokračují v probouzení
Izraelský premiér Ariel Šaron se dál pomalu probouzí z umělého spánku. Podle izraelských médií už pacient pohnul také levou rukou a zlepšilo se i jeho dýchání. Celkově se však Šaronův zdravotní stav od včerejška výrazně nezměnil, zůstává kritická, ale stabilizovaný.
Odborníci v nemocnici Hadassa postupně vysazují sedativa, která premiéra od čtvrtka udržovala v umělém spánku. Šaron v pondělí začal samostatně dýchat a na bolestivé podněty pohnul pravou nohou a rukou.
Izraelský internetový server YNETnews dnes citoval hlavního operatéra Felixe Umanského, podle něhož je Šaronova reakce velmi důležitým příznakem nasvědčujícím tomu, že jeho mozkový kmen funguje. Zlepšilo i pacientovo dýchání, přesto ale stále zůstává připojen na respirátor.
Lékaři kromě intenzivní léčby používají i nestandardních metod, jak stimulovat organismus premiéra. Například chtějí umístit talíř s oblíbeným Šaronovým jídlem šavarma, které je podobné našemu gyrosu, na stolek vedle jeho lůžka, aby cítil charakteristickou vůni.
U lůžka Ariela Šarona zůstávají jeho synové Gilad a Omri, kteří se rovněž snaží stimulovat otcovo probouzení. Přehrávají mu nahrávky vážné hudby od Wolfganga Amadea Mozarta, jenž je nejoblíbenějším Šaronovým skladatelem.
Ředitel jeruzalémské nemocnice, v níž je premér od středy kvůli mrtvici hospitalizován, Šlomo Mor-Josef pro Český rozhlas o době procitání z umělého spánku uvedl: "Může to trvat měsíce, nebo jen hodiny. To nevíme. Ariel Šaron je stále v ohrožení života."
Mluvčí nemocnice Ron Krumer zároveň odmítl spekulace tisku, že rozsáhlému krvácení do mozku, kvůli němuž byl premiér třikrát operován, se dalo předejít včasnou diagnózou. List Haarec dnes napsal, že před přijetím Šarona do nemocnice mu lékaři naordinovali špatné léky, protože nerozpoznali specifické mozkové onemocnění.
Podle odborníka, který je údajně obeznámen s případem, ale jehož jméno list neuvedl, lékaři až po záchvatu mrtvice zjistili, že Šaron trpí mozkovou amyloidní angiopatií. Jde o degenerativní cévní mozkové onemocnění, způsobované ukládáním patologického proteinu amyloidu v cévách zásobujících mozek.
Kdyby to věděli včas, nikdy by prý nezačali podávat léky proti srážlivosti krve, jak učinili po první, slabé mrtvici, již premiér utrpěl 18. prosince. Zdroj Haarecu řekl, že tyto léky zvyšují riziko dalšího záchvatu mrtvice a krvácení do mozku. Krumer tuto informaci odmítl komentovat. "Snažíme se premiéra udržet při životě. Nic jiného teď neřešíme," řekl.
V Izraeli se také vede diskuse, zda je etické a potřebné, aby se zveřejňovaly i největší podrobnosti o premiérově zdravotním stavu. Výsledek diskuse vyznívá pro podrobné informace, a to proto, že jde o veřejně činnou osobnost, která zásadně ovlivňuje dění v zemi i v regionu.