Sebevražedkyně zřejmě mířily na parlament

Dopolední teroristický útok v centru Moskvy mohl být namířen proti nedaleké budově Státní dumy, kde se sešel prezident Vladimir Putin s nově zvolenými poslanci. Uvádějí to ruské agentury. Výbuch, který mají a svědomí dvě sebevražedné atentátnice, si vyžádal šest obětí na lidských životech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Moskvě | Zdroj: ČTK

Atentát podle dosavadního zjištění provedly dvě ženy. Policie označila událost za teroristický útok, ale zatím nikoho neobvinila.

Federální bezpečnostní služba sdělila, že jedna z pachatelek prodělala výcvik v táboře čečenských povstalců a v červenci byl na ní vydán federální zatykač. Toto podezření se ale nepotvrdilo.

Podle moskevského starosty Jurije Lužkova existuje představa, že atentátnice hledaly budovu Státní dumy. Útok následoval jen den po ohlášení výsledků parlamentních voleb, v nichž zvítězila strana Jednotné Rusko, podporující prezidenta Putina.

Po útoku odpovědné úřady posílily bezpečnostní opatření nejen v Moskvě u budovy parlamentu, ale i na nádražích, letištích a také v celé oblasti.

Bomba explodovala v 10:53 místního času vedle hotelu Nacional na Tverské třídě. Místo výbuchu je nedaleko budovy Státní dumy a jen několik stovek metrů od Kremlu, kde sídlí ruský prezident. Exploze byla tak silná, že rozbila skla oken v přízemí i v prvním patře hotelu.

Čtyři lidé zahynuli okamžitě, další oběť zemřela při převozu do nemocnice. Po vzevrubném prohledání místa útoku policie oznámila, že našla ostatky šestého těla. Při výbuchu zemřely i obě atentátnice. Jedné z nich utrhl výbuch hlavu.

Vpodvečer se podařilo identifikovat čtyři z obětí. Většinou jde o studenty nedaleké univerzity. Nejméně 14 dalších lidí utrpělo zranění, tři z nich jsou v kritickém stavu. Český konzulát v Moskvě nemá zprávy o tom, že by mezi mrtvými a raněnými byli Češi.

Pyrotechnici krátce po výbuchu zneškodnili pomocí s pomocí dálkově řízeného robota podezřelý balíček, obsahující pravděpodobně druhou nálož. Podle policie patřil jedné z atentátnic, které se nepodařilo výbušninu odpálit.

Z podobných sebevražedných teroristických akcí obviňují ruská média takzvané černé vdovy, manželky bývalých čečenských bojovníků, kteří padli v rusko-čečenské válce. Poprvé zaútočily v červnu 2000 a od té doby si sebevražedné útoky v Rusku vyžádaly již na 300 obětí.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme