Šéf německé diplomacie si předvolal amerického velvyslance. Kvůli odposlechům
Německý ministr zahraničí si předvolal amerického velvyslance. Důvodem je údajné sledování mobilního telefonu kancléřky Merkelové americkými tajnými službami.
Prezident Spojených států Barack Obama Angelu Merkelovou po telefonu ujistil, že Washington její hovory v současnosti nemonitoruje, ohledně minulosti ale nic takového neřekl.
V Německu vyvolala zpráva o údajném odposlechu kancléřky obrovské pobouření a němečtí politici označují chování americké strany za naprosto nepřijatelné. Podle ministra obrany žádný německý politik nečekal, že ho budou odposlouchávat nejbližší spojenci.
Špionážní aféra je nejvážnější roztržkou v německo-amerických vztazích. Šéf parlamentního bezpečnostního výboru svolal na odpoledne mimořádnou schůzi. Nechal se také slyšet, že americké tajné služby se evidentně zcela vymkly kontrole.
O nejnovějším vývoji aféry mluvili zpravodajka Klára Stejskalová a Vladimír Handl analytik Ústavu mezinárodních vztahů
„Nechceme si radši představovat, jak Obamovy tajné služby přistupují k nepřátelským státům, když vidíme, jak se chovají ke svému blízkému spojenci. Obama není žádným nositelem Nobelovy ceny za mír, ale podněcovačem nepokojů,“ napsal deník Süddeutsche Zeitung.
Bonnské noviny General-Anzeiger k tomu dodávají: „V Berlíně musí být považováno za hrubou urážku, když si Spojené státy pořizují informace o svých partnerech tímto způsobem.“
Na pranýři německých médií se ale nyní ocitá i samotná kancléřka. Vytýkají jí poměrně vlažnou reakci na zveřejnění informací o masivním sledování německých občanů. Při červnové návštěvě Baracka Obamy vše skončilo konstatováním, že Amerika musí na německém území dodržovat německé zákony.
„Obvinění musí být velice důvěryhodné, když už se německá vláda a kancléřka Merkelová rozhodly přímo konfrontovat prezidenta Obamu,“ zdůraznil Vladimír Handl analytik Ústavu mezinárodních vztahů. „To by normálně neudělala, kdyby šlo o nějakou nejistou informaci.“
Analytik: Dělají to i jiní
Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Tomáše Rezka se ví jen to, že se americké tajné služby pokoušely monitorovat telefonáty jedné z nejmocnějších žen světa. Nikde už se prý neříká, jak kvalitně se jim to podařilo nebo jaké informace získaly.
„Jsem toho názoru, že to není ojedinělá aktivita a nemyslím si, že by to byly pouze Spojené státy, které by takto postupovaly. Naneštěstí žijeme v poněkud neklidné době, a proto je možné očekávat, že i ostatní velmoci mají podobné aktivity. Pouze Spojené státy měly tu smůlu, že došlo ke zveřejnění těchto informací o sledování telefonních hovorů a i o získávání dalších dat,“ myslí si.
O údajných odposleších mluvili komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a analytik Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Rezek
Tento týden se musí Američané zodpovídat z chování svých tajných služeb už podruhé. O údajných odposleších jednali v úterý francouzský a americký ministr zahraničí.
„Dělalo se to, co svět světem stojí. Velmi mě zaujal bývalý šéf francouzských tajných služeb, který říkal, že když se tomu politici diví, že zřejmě nečtou zprávy tajných služeb, a že je naprosto přirozené, že Američané špehují ve Francii a Francouzi zase špehují ve Spojených státech, protože každý stát ochraňuje své zájmy,“ dodal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
V kybernetickém prostoru prý navíc mají Američané výhody. „Většina velkých světových poskytovatelů těchto služeb jsou původem americké firmy, které vlastně podle současné americké legislativy musí poskytovat nezbytnou součinnost americkým tajným službám, které se tudíž mohou dostat k informacím, které se týkají zahraničních subjektů, aniž by o tom tyto subjekty nebo příslušné vlády těchto zemí věděly,“ upozornil Rezek.
Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly mobil německé kancléřky Merkelové
Číst článek
Hlavními tématy, o která se americké služby zajímají, jsou podle Handla zahraniční politika, hospodářská stabilita, otázky stabilizace finanční situace a finančních trhů v Evropě. „Už méně se počítá, že by šlo o německé exporty, zejména zbrojní, kde samozřejmě Němci jsou konkurenty amerických firem.“
Handl se domnívá, že se do budoucna bude muset nastavit nový mechanismus, který by zajistil důvěryhodnost spolupráce: „Zájem o nějaké další vyhrocení není ani na jedné straně,“ poznamenal.