Šéf OSN chce zabránit válce na blízkém východě

Generální tajemník OSN Kofi Annan přiletěl dnes večer do Izraele. Cílem je ukončit násilí mezi Palestinci a Izraelci. Annan okamžitě zahájil jednání s prozatímním izraelským ministrem zahraničí Šlomo ben Amim, po němž má odjet do Gazy k rozhovorům s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Ehud Barak se podle prohlášení svého mluvčího s Annanem nesejde. Na palestinských územích mezitím pokračují střety mezi izraelskými vojáky a Palestinci, které začaly před dvanácti dny. Obě strany se přitom obviňují z používání ostrého střeliva. Nejvážnější situace je v Ramalláhu a Nábulusu. Podle informací agentury AFP počet dnešních zraněných překročil padesátku.

Dnešní večer přitom izraelský premiér Ehud Barak stanovil jako poslední termín pro ukončení násilí, jinak bude považovat mírový proces s Palestinci za mrtvý. Podle jeho slov izraelské bezpečnostní síly v takovém případě použijí "všechny prostředky" k obnovení pořádku. Palestinci ovšem tvrdí, že za krveprolití je odpovědný Izrael a tedy není na Arafatovi, ale na Barakovi, aby zastavil násilí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme