Šéf OSN chce zabránit válce na blízkém východě

Generální tajemník OSN Kofi Annan přiletěl dnes večer do Izraele. Cílem je ukončit násilí mezi Palestinci a Izraelci. Annan okamžitě zahájil jednání s prozatímním izraelským ministrem zahraničí Šlomo ben Amim, po němž má odjet do Gazy k rozhovorům s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Ehud Barak se podle prohlášení svého mluvčího s Annanem nesejde. Na palestinských územích mezitím pokračují střety mezi izraelskými vojáky a Palestinci, které začaly před dvanácti dny. Obě strany se přitom obviňují z používání ostrého střeliva. Nejvážnější situace je v Ramalláhu a Nábulusu. Podle informací agentury AFP počet dnešních zraněných překročil padesátku.

Dnešní večer přitom izraelský premiér Ehud Barak stanovil jako poslední termín pro ukončení násilí, jinak bude považovat mírový proces s Palestinci za mrtvý. Podle jeho slov izraelské bezpečnostní síly v takovém případě použijí "všechny prostředky" k obnovení pořádku. Palestinci ovšem tvrdí, že za krveprolití je odpovědný Izrael a tedy není na Arafatovi, ale na Barakovi, aby zastavil násilí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme