Sevekorejští vojáci porušili demilitarizovanou zónu

Vyzbrojeni lehkými kulomety vstoupili severokorejští vojáci do demilitarizované zóny na hranici s Jižní Koreou. Potvrdilo to velitelstvi OSN pro Korejský poloostrov. Jako první zareagoval Soul, který je se svým severním sousedem formálně stále ve válečném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea

Podle představitelů OSN vstoupili ozbrojení severokorejští vojáci do demilitarizované zóny v průběhu uplynulých dní 6krát. Zástupcům OSN se o tom podařilo získat důkaz. Vyfotografovali komunistické vojáky u jednoho z lehkých kulometů. Podle dohody z roku 53 je to přitom na demarkační linii široké na každé straně společné hranice 2 kilometry nepřípustné.

Jihokorejská vláda dnes v reakci na rostoucí napětí na Korejském poloostrově prohlásila, že vysílá své zástupce do Ruska a Číny. Soul věří, že Moskva a Peking, které mají vřelé styky s Pchjongjangem, dokáží Severní KIoreu přinutit k zastavení jejího nukleárního programu. Jak dnes ale prohlásil jihokorejský ministr obrany Lee-Džun, PchjongJang se eskalací napětí možná snaží jen přimět Washington k jednání.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii oznámila, že inspektoři OSN opustí Severní Koreu nejpozději do 31. prosince. Jde o reakci na včerejší žádost Pchjongjangu, aby agentura odvolala své pracovníky, kteří monitorovali severokorejská jaderná zařízení.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme