Severní Korea pohrozila útokem na americký ostrov Guam, armáda čeká na povel vůdce

Severní Korea zvažuje útok na americký tichomořský ostrov Guam. Podle vojenského velení tamní armáda jen čeká na rozkaz nejvyššího vůdce země Kim Čong-una. Pokračuje tak ostrá slovní výměna mezi komunistickým vůdcem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Washington/Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká námořní základna na ostrově Guam

Americká námořní základna na ostrově Guam | Foto: Major Jeff Landis,USMC (Ret.)/Naval Base Guam | Zdroj: Reuters

Severokorejské vedení oznámilo, že pečlivě zvažuje plán útoku na ostrov Guam - americké tichomořské teritorium a především důležitou americkou ponorkovou a leteckou základnu. Severokorejská tisková agentura KCNA přesně cituje plán, jehož cílem jsou oblasti u Guamu s tím, že útok by měla provést pomocí balistických raket středního doletu Hwasong-12.

KLDR může potkat ohnivá zloba, jakou svět neviděl, jestli nepřestane USA vyhrožovat, vzkázal Trump

Číst článek

Pchjongjang přitom už dříve tvrdil, že vyvinul jaderné hlavice, které jsou dostatečně malé na to, aby se vešly do balistických raket, které jsou schopné zasáhnout americké území. Severní Korea také tvrdí, že Spojené státy připravují preventivní válku a že v takovém případě je KLDR připravena vymazat ze zemského povrchu nepřátelské základny včetně těch na americké pevnině.

Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že další severokorejské výhrůžky nenechá jen tak: „Severní Korea by raději neměla už dál Spojeným státům hrozit. Na výhrůžky odpovíme ohněm a zuřivostí. Kim Čong-un v poslední době vyhrožoval víc, než je běžné. My na to odpovíme ohněm, zuřivostí a mocí, jaké svět ještě nezažil.“

Šéf Bílého domu to řekl poté, co americký deník Washington Post přišel s informací, že Severní Korea vyvíjí své jaderné a raketové systémy schopné zasáhnout americké území rychleji, než se očekávalo. Podobně se o severokorejském programu vyjádřilo i Japonsko, podle kterého se vývoj severokorejských vojenských systémů v poslední době výrazně posunul.

Napětí se zvýšilo poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila novou vlnu sankcí proti Severní Koreji, ve kterých Pchjongjangu výrazně omezila možnosti vývozu, čímž komunistický režim připravila až o třetinu jeho možných zahraničních příjmů.

Takové komentáře nepomáhají

Reakci Jižní Koreje oznámil mluvčí tamního ministerstva pro sjednocení. „Takové komentáře ze strany Severní Koreje vztahům mezi Jižní a Severní Koreou nijak nepomáhají. Naše vláda se bude dál soustavně zasazovat o mír a bezpečnost na Korejském poloostrově, usilovat o spolupráci a sjednocení obou zemí. (…) Naše armáda je připravena na různé situace. Sankce uvalené radou bezpečnosti OSN musí vstoupit okamžitě v platnost,“ uvedlo ministerstvo.

Severní Korea má k dispozici jadernou hlavici pro balistickou raketu, tvrdí Washington Post

Číst článek

Reagovalo i Japonsko. Jak uvedla agentura Reuters, blíže neurčený vládní zdroj oznámil, že Tokio od amerického prezidenta Trumpa rozhodně nežádá, aby zmírnil svou rétoriku, podle které jsou na stole všechny možnosti. Americká armáda přitom s japonskou i jihokorejskou pravidelně cvičí právě kvůli hrozbě KLDR.

Kongresmanka samotného ostrova Guam Madeleine Bordallová vyzvala prezidenta Trumpa, aby ukázal silné vedení a také, že je připraven vést světové společenství k postupné deeskalaci napětí. Guamský guvernér připomněl, že jeho ostrov není jen vojenskou základnou a řekl také, že severokorejské výhrůžky pro něj nepředstavují hrozbu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme