Severoatlantická aliance obnoví normální vztahy s Ruskem

Severoatlantická aliance se rozhodla obnovit normální kontakty s Ruskem. Zmrazila je po jeho letním konfliktu s Gruzií a uznání nezávislosti jejích odštěpeneckých oblastí Abcházie a Jižní Osetie. Od prosince se začaly vztahy mezi Aliancí a Ruskem obnovovat jen na neformální úrovni. Na znovunavázání plných kontaktů s Moskvou se dohodli ministři zahraničí NATO na schůzce v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Severoatlantické aliance (NATO)

Logo Severoatlantické aliance (NATO) | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že k obnovení pravidelných plně formálních schůzek na úrovni velvyslanců i ministrů dojde záhy po výročním summitu Aliance ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu na počátku dubna.

Proti obnovení normálních vztahů se vzhledem ke svým historickým zkušenostem s Ruskem stavěla Litva. Nakonec ale ustoupila. I přes znovunavázání plných kontaktů s Moskvou, ale NATO trvá na svých výhradách vůči ruské politice.

Společná rada NATO - Rusko není jen politický orgán do dobrého počasí. A klima mezi námi není právě dobré. Je to také platforma pro projednání věcí, ve kterých spolu nesouhlasíme. Řekl Jaap de Hoop Scheffer.

NATO například stále odmítá ruské uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie a rozhodnutí umístit tam ruské vojenské základny. "Nesmíme zapomínat, že je to stále součást gruzínského území," připomněl generální tajemník NATO.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme