Silné nálety na severovýchodní frontě v Afghánistánu

Spojené státy obnovily bombardování pozic vládního hnutí Taliban na severovýchodní frontě Afghánistánu poblíž hranic s Tádžikistánem. Během třiceti minut americké bombardéry svrhly několik sérií bomb. Tlaková vlna explozí byla velmi silná a bylo ji cítit i třicet kilometrů od místa dopadu. Jednotky Talibanu odpověděly několik minut po prvním úderu, ale nezasáhly žádné letadlo, která létají na bezoblačném nebi ve vysokých výškách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardér B-52

bombardér B-52 | Zdroj: ČTK

Bombardéry B-52 v nejméně pěti vlnách hustě bombardovaly pozice milic afghánského vládního hnutí Taliban, které čelí silám opozičního Severního spojenectví na bojové linii severně od metropole Kábulu. Podle svědků byla zasažena také postavení bojovníků organizace Al-Káida hledaného teroristy Usámy bin Ládina, kteří pomáhají na frontě Talibanu.

Protitalibanské Severní spojenectví v noci několikrát zaútočilo na pozice Talibanu. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se opozice chystala k ofenzívě proti nepříteli v této části severovýchodní fronty Afghánistánu.

Francouzský prezident Jacques Chirac v New Yorku prohlásil, že Francie je připravena vyslat do Afghánistánu své zvláštní síly za podmínky, že bude zapojena do plánování vojenských operací. Jak upřesnil, Paříž už mobilizovala 2000 vojáků, námořníků a letců do vojenské kampaně proti afghánskému vládnímu hnutí Taliban a teroristické síti islámského radikála Usámy bin Ládina.

O účasti italských jednotek na vojenské operaci v Afghánistánu bude odpoledne hlasovat parlament. Podle ministra obrany Antonia Martina chce Itálie do oblasti vyslat kontingent o síle 2700 mužů, který bude zahrnovat pozemní, vzdušné i námořní jednotky. Martino upřesnil, že rozhodující část italské vojenské pomoci bude spočívat v zajišťování logistických a obranných operací. Současně ale upozornil, že jistý omezený počet italských vojáků může být nasazen do bojových akcí. Kontingent bude podle ministra pod přímým velením amerického štábu.

První měsíc amerických leteckých úderů proti teroristickým cílům a pozicím vládního hnutí v Afghánistánu prý neoslabil vojenskou sílu Talibanu. Tvrdí to první tajemník afghánského velvyslanectví v Rusku. Přesné údaje o tom, jaké škody Taliban za uplynulý měsíc utrpěl, ale nejsou k dispozici. Důvodem neefektivnosti bombardování a raketových úderů amerických a britských sil na cíle v Afghánistánu je podle diplomata taktika Talibanu. Ten se snaží o to, aby jeho vojenské síly netvořily velké jednotky, ale mobilní skupiny vojáků čítající kolem 50 mužů. Dalším taktickým manévrem je pak "roztroušení" vojenských oddílů do měst a vesnic mezi civilní obyvatelstvo. To je tvrdě trestáno v případě, že s vládními silami nespolupracuje nebo nesouhlasí.

Německá vláda schválila už druhý balík protiteroristických opatření od zářijových útoků na Spojené státy. Kromě rozšíření kompetencí tajných služeb a kriminálních úřadů podpořila také možnost zanesení biometrických informací do cestovních pasů a občanských průkazů. Těmi jsou otisky prstů či geometrie ruky a obličeje. Dodatečné zakódování biometrických znaků má zlepšit počítačovou identifikaci osoby už podle osobního průkazu.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme