Slovensko křižuje Vlak Lustig s představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Na evropské koleje z Česka podruhé vyrazil Vlak Lustig, speciálně upravená souprava s divadelním představením, která připomíná židovské transporty. Po loňském turné po českých krajích a nakonec i cestě do Osvětimi letos vlak zamířil na Slovensko. Pro řadu slovenských diváků to bylo první setkání s dílem spisovatele Arnošta Lustiga a jeho světoznámou Modlitbou pro Kateřinu Horovitzovou.
Vlak začíná své letošní turné na nádraží v Žilině. Ti, kdo chtějí představení vidět, musejí jít až úplně na konec prvního nástupiště.
„Vždycky samozřejmě jdeme na to nádraží a na informacích řekneme, že jsme tady, a všechny ty dámy v informačních kancelářích vědí, kam diváky poslat,“ popisuje šéf projektu Vlak Lustig Pavel Chalupa, toho času v kostýmu vězně.
Za chvíli skočí na pódium - nebo vlastně na podlážku vagónu. „Vždycky, když divadlo skončí, technici naloží vagóny, zavřou se, zamknou se a jede se dál,“ říká.
O slovenském putování Vlaku Lustig informoval zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger
Lustigovu novelu nastudovalo Divadlo pod Palmovkou. Na Slovensku jí budou diváci rozumět, i odsud totiž za 2. světové války v několika vlnách odjížděly židovské transporty do koncentračních táborů.
„V Žilině bylo velké sběrné středisko. Byla možná největším slovenským střediskem, odkud byli Židé deportováni. Možná i kvůli tomu, že je nejblíž k Osvětimi,“ vysvětluje předseda židovské obce v Žilině Pavel Frankl a dodává:
„Samozřejmě, když se řekne Lustig, část lidí ví. Kateřina Horovitzová už jim poví méně.“
V Žilině se nakonec odehrála jenom půlka představení, pak divadlo přerušil déšť. Řada diváků ale o Arnoštu Lustigovi i Kateřině Horovitzové slyšela vůbec poprvé, a tak si pointu příběhu museli najít jinde.
„Já se přiznám, že jsem ten příběh neznal, takže pro mě je to velmi smutné, že to končí takto před koncem,“ svěřil se jeden z nich.
Vlak Lustig bude po slovenských kolejích jezdit do příštího týdne, v jízdním řádu má vepsaný ještě Poprad, Prešov, Košice, Banskou Bystrici a Bratislavu. Pak se přesune do Prahy.