Sněmovna reprezentantů schválila poctu Havlovi
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila v noci na dnešek ocenění bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Podobný výraz sympatií si američtí zákonodárci šetří na výjimečné případy a Havel je prvním Čechem, který byl oceněn jako jedinec za příspěvek k demokraci a lidským právům.
Dokument zdůrazňuje Havlovu roli dramatika a politika a blahopřeje mu k vynikajícím službám ve prospěch České republiky. Rezoluce připomíná, že pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a váženým členem mezinárodního společenství, vstoupila do Severoatlantické aliance, proměnila se v ekonomicky nejvyspělejší stát východní Evropy a nyní se stala cenným spojencem USA v boji proti terorismu. Zmiňuje rovněž spoluzakladatelství Charty 77 a Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných a jeho klíčovou roli při nekrvavém svržení komunismu v Československu.
Podle velvyslance České republiky ve Washingtonu Martina Palouše jsou témata, která Václav Havel nastoloval, stále živá a nosná. Bývalá ministryně zahraničí Madelaine Albrightová je Havlovi vděčná, že připomněl Čechoameričanům jejich kořeny, na které mohou být hrdí, ale svému příteli vyčítá, že nevytvořil vlastní politickou základnu.
Rezoluce oceňující Václava Havla bude nyní postoupena Senátu, který jí rovněž musí schválit, aby vyjadřovala pocity sdílené oběma komorami amerického Kongresu. Očekává se, že bude hladce odhlasován. Rezoluci předložil kongresman Ron Kind, který navštívil na konci osmdesátých let v tehdejším Československu jeden ze zakázaných koncertů a poprvé se tam osobně setkal s Havlem.