Sotva v Řecku začal školní rok, výuka skončila. Učitelé totiž stávkují

Řečtí učitelé jdou do stávky. Školní rok přitom v zemi začal teprve minulou středu. Kromě pedagogů se do protestů zapojí i další zaměstnanci středních a vysokých škol. Vadí jim vládní plán na přesun učitelů do jiných profesí, případně na jejich propuštění. Podle odborů se budou stávky dlouhodobě opakovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek školního roku na řeckém hudebním gymnáziu

Začátek školního roku na řeckém hudebním gymnáziu | Foto: Pavla Smetanová

V červenci bylo do programu přesunů zařazeno na 2500 středoškolských zaměstnanců, kterým vláda dočasně výrazně snížila platy, dokud jim nenajde zaměstnání v jiném sektoru nebo je nepropustí z práce úplně.

Už teď se řecké školství potýká se zoufalým nedostatkem odborných pedagogů. Řecká vláda ovšem musí splnit nařízení věřitelů. Masové propouštění zaměstnanců slíbila výměnou za mnohomiliardovou finanční pomoc, která má zabránit hrozícímu bankrotu země.

Školní výuka v Řecku začala ve středu 11. září, po třech měsících letních prázdnin. Na první den výuky si školy tradičně zvou pravoslavného popa, takzvaného papáse, aby budovu vysvětil, a dětem i škole tak požehnal a popřál úspěchy do dalšího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová sledovala zahájení školního roku na řeckém hudebním gymnáziu

Na dvorku hudebního gymnázia se sbíhají studenti, vesele na sebe pokřikují, objímají se a křepčí. Po třech měsících prázdnin se na školu většinou vyloženě těší.

Kolem desáté konečně přichází papás a ředitel narychlo organizuje studenty do řad podle ročníků. Děti se křižují, některé poslouchají pravoslavnou liturgii, jiné se baví a další je okřikují.

Pravoslavný pop nakonec bere do ruky větvičku rozmarýnu, namáčí ji do misky s vodou a žehná škole, za což ho studenti odměňují hlasitým potleskem a výskáním.

I když je situace ve školách kritická, podařilo se řediteli připravit koncert známého řeckého zpěváka. Hudební školu, které neustále hrozí zánik, přijel podpořit zcela zdarma.

Nevyplacené mzdy a nejistota

Zatímco si děti podupávají do rytmu písní, rodiče si povídají u ranní kávy nebo cigarety. Mluví také o tom, že škola zůstane kvůli stávce učitelů otevřená jen do pátku. Nikdo zatím nemá tušení, jak dlouho bude protest trvat.

„Vyhodili spoustu učitelů a my jich teď máme vážný nedostatek. Nestačíme pokrýt hodiny chybějících kolegů,“ vysvětluje učitel hudby Spyros Nikas.

„Chtějí nám změnit celý systém, který doposud fungoval, propouštějí nám zaměstnance. Bez nich to nejde. Snažíme se to změnit. My víme, že je krize, za platy už dávno nestávkujeme,“ dodává jeho kolega, pan Vasilakis.

Začátek školního roku na řeckém hudebním gymnáziu | Foto: Pavla Smetanová

Někteří učitelé ještě nedostali výplaty za celý loňský školní rok a obávají se, že kdyby odešli, své peníze už nikdy neuvidí. Ti, co propuštěni nebyli, žijí v nejistotě, jestli o práci nepřijdou v další vlně škrtů. „Myslím si, že tentokrát nám stávka pomůže,“ doufá pan Vasilakis.

Ani děti se neradují, že mají prázdniny prodloužené na dobu neurčitou. „Tři měsíce jsem se strašně těšila do školy a teď, když konečně začala, už jsou zase stávky, tak mě to docela štve,“ zklamaně konstatuje česká studentka Ivanka.

„Jsem rád, že začala škola, ale nemám radost, že se bude stávkovat. Já jsem trochu dospělejší, takže to vidím všechno jinak. Školu mám rád, knihy moc ne, ale hodiny jsou zajímavé a máme tu skvělou partu,“ přizvukuje její spolužák Kostas.

Pavla Smetanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme