Soud v Egyptě poslal na smrt 188 lidí, obviněných z útoku na policejní stanici
Trest smrti pro 188 lidí vynesl soud v Egyptě. Všichni jsou údajně členy či stoupenci Muslimského bratrstva. Případ se týká událostí loňského léta. Po násilném policejním rozehnání islamistických táborů v Káhiře odsouzení údajně napadli policejní stanici v Gíze. Při útoku zemřelo nejméně 11 policistů.
Podobné masové rozsudky smrti vyvolaly ve světě vlnu odmítnutí. Podle OSN průběh soudů rozhodně neodpovídá základním standardům spravedlivého procesu.
„Takovéto odsouzení k hromadnému trestu smrti je alarmující. Více než tři čtvrtiny obžalovaných nebyly rozsudku přítomny a soudce dokonce nepřečetl ani jejich jména. Vzhledem k průběhu procesu ani nevíme, jakým obviněním ten který odsouzený čelil. Podstatou kauzy bylo zabití jednoho policisty. Za to ale nelze odsoudit k smrti stovky lidí,“ komentoval mluvčí OSN Rupert Coleville jeden z předchozích masových rozsudků.
Egyptský soud poslal na smrt za loňský útok na policejní stanici v Gíze 188 lidí. Detaily telefonoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Na jaře vyřkl egyptský soud ortel smrti nad 1200 stoupenci Muslimského bratrstva. Nejvyšší islámská autorita v zemi pak potvrdila trest pro více než dvě stovky z nich. Ti teď čekají na výsledek odvolání.
Nynější verdikt soudu se týká případu z loňského 14. srpna, kdy policie v Káhiře násilně rozháněla protestní islamistické tábory. Stoupenci Muslimského bratrstva napadli v Kerdása místní policejní stanici a zabili přitom 11 policistů a několik dalších lidí.
Kritici tvrdí, že masové rozsudky smrti, kterých egyptské soudy vynesly v posledních několika letech desítky, jsou pomstou soudců a úřadů za roční vládu islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Káhira je obhajuje bojem proti pokračujícímu militantnímu islámu, který podle ní má na svědomí životy stovek policistů a vojáků a také občanů.
Odsouzení byli prakticky všichni příslušníky Muslimského bratrstva a toto hnutí je teď politicky v nemilosti Egyptě a je označováno za teroristickou organizaci. Záadní je také to, že jak egyptská ústava, tak celý právní systém je postavený tak, že chrání státní instituce včetně policie.
Podle pozorovatelů nelze ale předpovídat jaká je pravděpodobnost, že budou stovky hrdelních trestů opravdu vykonány. Musí je ještě potvrdit nejvyšší islámská autorita a poté ještě bude probíhat odvolací řízení.