Spojené státy čelí věrohodné hrozbě teroristického útoku

Newyorský starosta Michael Bloomberg varuje: 10. výročí 11. září 2001 přináší věrohodnou hrozbu teroristického útoku. Podle bezpečnostního činitele, který si přál zůstat v anonymitě, se hrozba pravděpodobně týká New Yorku a Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta New Yorku Michael Bloomberg

Starosta New Yorku Michael Bloomberg | Zdroj: Reuters

„Federální úřady oznámily, že získaly věrohodnou informaci o možné teroristické hrozbě,“ uvedl starosta Bloomberg. Zpráva sice není potvrzená, i tak je ale nutné ji brát vážně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O teroristické hrozbě v USA mluvil v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Na neděli jsou plánované pietní akce právě do New Yorku, Washingtonu a jiných měst. Newyorská policie proto rozmisťuje po městě posily a podniká další opatření. S častějšími kontrolami a prohlídkami budou muset počítat například cestující v metru. Čeho si mají lidé podle starosty hlavně všímat?

„Typickým příkladem je třeba opuštěný balíček na nástupišti v metru. Nebo podezřelé auto, které najednou někdo nechá na zákazu zastavení. Zavolejte nám a nechte na nás, abychom rozhodli, jestli něco hrozí nebo ne,“ vyzval Bloomberg.

Starosta ale zároveň na obyvatele apeloval, aby se nenechali hrozbou zastrašit, chovali se a žili jako kdykoli jindy.

Reálná hrozba

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka jde o velmi reálnou hrozbu. Někdo měl zaparkovat vůz naplněný výbušninou na místě, kde by exploze zabila co nejvíc lidí a způsobila co největší škody. Zpráva se opírá ještě o další dvě věci:

„Jednak po USA zřejmě cestují 3 lidé, kteří možná mají nějaké vazby na Al-Kajdu a policie je hledá. Dohady se také vracejí k deníku Usámy bin Ládina, který byl nalezen v jeho rezidenci v Pákistánu. Píše se v něm o tom, že vhodným cílem teroristického útoku by byla americká veřejná doprava, mosty, vlaky a také se tam píše, že by bylo dobré zaútočit právě při příležitosti 10. výročí 11. září,“ řekl Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Igor Lukeš mluví o hrozbě teroru v USA ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Po smrti Usámy bin Ládin hrozí podle Slezáka hlavně nové organizace, které jsou s Al-Kajdou jen volně spojeny.

„Například odnož Al-Kajdy na Jemenském poloostrově. Může jít také o domácí teroristy, kteří jsou naverbováni přes internet a na první pohled se příliš neliší od americké nebo evropské populace, například se holí,“ vysvětlil komentátor Českého rozhlasu.

Podle profesora historie a mezinárodních vztahů Igora Lukeše z Bostonské univerzity se o „věrohodné, ale nepodložené“ hrozbě neví vůbec nic.

„Úřady prý mají informace, že skupina tří lidí, z nichž alespoň jeden má být americkým občanem, plánuje jakýsi teroristický úrok. Může to být načasovaná bomba nastražená v autě, může to být výbušnina v zemi, střelba z ručních zbraní nebo prý snad i chemická zbraň,“ řekl Igor Lukeš.

Problém je podle něj v tom, že úřady sice říkají, že hrozba je důvěryhodná, ale zároveň upozorňují, že je naprosto nepotvrzená.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme