Spojené státy pokračují v odvetných úderech

Odvetné akce Spojených států na cíle v Afghánistánu pokračují. Do akce bylo nasazeno 50 bitevních letadel startujících z letadlových lodí a deset bombardérů B-1 a B-52, které útočily na 13 cílů, včetně několika míst velké koncentrace talibanských jednotek. Podle nejmenovaných zdrojů do vod Indického oceánu pluje další americká letadlová loď Theodore Roosevelt, která v sobotu proplula Suezským průplavem. V oblasti konfliktu, Perském zálivu a v Indickém oceánu, už kotví letadlové lodě Carl Vinson, Independence a Kitty Hawk. Tři silné výbuchy otřásly letištěm afghánské metropole Kábul. Podle svědků v oblasti letiště stoupaly k nebi velké sloupy kouře a do vzduchu létaly trosky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Kábulu

výbuch v Kábulu | Zdroj: ČTK

V době explozí nebylo v Kábulu slyšet žádná letadla. Tamní obyvatelé proto soudí, že výbuchy nastaly po dopadu střel s plochou dráhou letu. Americké letouny ráno opět bombardovaly i východoafghánský Dželalábád. Taliban tvrdí, že při nočních náletech na město Kaláje Nau, správní středisko severoafghánské provincie Badghís, bylo zabito 12 lidí a 32 dalších bylo zraněno.

Americká letadla dnes už dříve shodila nejméně šest pum na opuštěnou vojenskou základnu na severním předměstí Kábulu. Podle svědků opouštěli vystrašení obyvatelé v panice své domovy. Agentura Reuters uvádí, že útok patřil k nejsilnějším vzdušným úderům za denního světla od zahájení vojenské operace Spojených států proti Afghánistánu. Podle svědků byly zřejmě zasaženy i dvě vládní budovy.

Islámský radikál saúdskoarabského původu Usáma bin Ládin a nejvyšší vůdce afghánského vládního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar jsou naživu a vede se jim dobře. Oznámil to zástupce talibanského velvyslance v Pákistánu Sohail Šahín. Zároveň popřel zprávy o sporech ve vedení Talibanu. Šahín také odmítl zprávy, že ministr zahraničí Talibanu Vakíl Ahmad Mutavakkil kvůli sporům s Umarem opustil Afghánistán.

Východoafghánským Dželalábádem ráno otřásly tři silné exploze. Podle agentury AP protivzdušná obrana afghánského vládnoucího hnutí Taliban odpověděla na americký nálet palbou.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld odmítl informace radikálního afghánského hnutí Taliban o počtech obětí amerických náletů mezi afghánskými civilisty. Podle Talibanu byly při americkém bombardování zabity už stovky civilistů. Rumsfeld sice přiznal, že někteří afghánští civilisté se stali "nechtěnými oběťmi" amerických útoků, zdůraznil ale, že jde o výjimky, kterým se bohužel při podobných operacích nikdy nelze zcela vyhnout. Vlastní odhad počtu civilních obětí v Afghánistánu však nenabídl.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme