Státníci z Evropy a Asie se na summitu v Miláně snaží podpořit vzájemný obchod

Evropsko-asijský summit by do Evropy mohl přinést nové investice. Do italského Milána na desátý ročník konference přijela šedesátka státníků z obou kontinentů. Nechybějí ani nejvyšší představitelé Evropské unie, podle nichž je Asie nejdůležitějším zahraničním obchodním partnerem pro evropské firmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropsko-asijský summit v italském Miláně

Evropsko-asijský summit v italském Miláně | Zdroj: Reuters

Šedesátka světových lídrů jedná za zavřenými dveřmi o řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny nebo spolupráce v programech na vymýcení chudoby. Hlavní částí programu je ale obchod.

Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) usiluje o dohodu o volném obchodu s Evropskou unií. Vyjednávání se Singapurem už jsou uzavřená a daleko pokročily i rozhovory s Vietnamem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropsko-asijský summit v italském Milánu sleduje reportér Českého rozhlasu Viktor Daněk

„Chceme, aby tyto smlouvy sloužily jako stavební kameny širší dohody s celým sdružením ASEAN. Velmi podporujeme integraci v jihovýchodní Asii a těšíme se na prohloubení partnerství mezi Evropskou unií a sdružením ASEAN,“ řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Velký zájem je v Miláně hlavně o obchody s Čínou. Hostitelská Itálie už včera uzavřela kontrakty v hodnotě přes 200 miliard korun. Peking se zase zajímá o evropské know-how z oblastí, jako jsou automobilový průmysl nebo obnovitelné zdroje energie.

Mnoho státníků využijete příležitosti a bude se v rámci summitu snažit předjednat s Čínou další kontrakty. Český prezident Miloš Zeman, který se milánské konference také účastní, mezi nimi ale nebude.

Evropsko-asijský summit ASEM v Miláně | Foto: Viktor Daněk

„Jak dobře víte, já za týden jedu do Číny, kde mají být podepsány významné smlouvy. Takže já nepotřebuji předjednávat se svými čínskými partnery kontrakty dnes, protože budu v Číně čtyři dny a tam bude dostatek prostoru pro obdobná jednání,“ řekl prezident Českému rozhlasu.

Summit pokračuje i zítra a nejzajímavějším momentem bude plánované setkání ruského a ukrajinského prezidenta Vladimira Putina a Petra Porošenka. K jednacímu stolu zasednou v doprovodu nejvyšších představitelů EU, dále francouzského prezidenta Françoise Hollanda a německé kancléřky Angely Merkelové, která pomáhala setkání předjednat.

Státníci se budou snažit najít cestu, jak zastavit pokračující boje a obnovit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu. V milánských kuloárech jsou očekávání optimistická.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme