Švédsko je stále bez premiéra, parlament odmítl i středopravou menšinovou vládu

Švédští zákonodárci ve středu odmítli návrh, aby se premiérem země stal předseda středopravé Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson. Kristerssonův plán menšinové vlády, kterou by tvořila jeho Umírněná koaliční strana a Křesťanskodemokratická strana, byl zamítnut poměrem 195 hlasů ku 154, napsal deník The Local. Švédsko tak od parlamentních voleb z 9. září, které skončily patem, stále nemá vládu.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda středopravé Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson | Foto: Pontus Lundahl | Zdroj: Reuters

Zatímco protiimigrační strana Švédští demokraté Kristerssona podpořila, středolevá koalice vedená Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranou, s níž spolupracují také Levicová strana a Zelení, se postavila proti. Návrh Kristerssonovy menšinové vlády odmítli navíc i jeho obvyklí spojenci Liberálové a Strana středu.

Premiér Löfven nezískal po volbách důvěru. Švédsko bude sestavovat novou vládu

Číst článek

Šéfka Strany středu Annie Lööfová uvedla, že její strana nechtěla umožnit vznik menšinové vlády, která by musela spoléhat na podporu krajně pravicových Švédských demokratů. Ti si od minulých voleb výrazně polepšili a stali se třetí největší stranou v parlamentu. Všechny hlavní politické strany před volbami ovšem jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

V zářijových parlamentních volbách zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou stranou.

Neuspěl ani Löfven

Možnost sestavit vládu dostal v uplynulých týdnech jak Kristersson, tak vůdce švédských sociálních demokratů a odcházející premiér Stefan Löfven, ani jeden ale neuspěl.

Předseda parlamentu Andreas Norlén následně počátkem listopadu oznámil, že nadešel čas, aby o kandidátovi na premiéra hlasoval parlament.

Po úterním zamítnutí Kristerssona může Norlén navrhnout kandidáta na premiéra ještě třikrát. Pokud žádný z uchazečů nezíská podporu zákonodárců, budou vypsány nové volby.

Středeční hlasování bylo ve Švédsku vůbec první, kdy 349členný Riksdag (parlament) nějakého kandidáta na předsedu vlády zamítl.

Norlén uvedl, že ve čtvrtek bude pokračovat v jednání s vůdci jednotlivých stran a poté oznámí další kroky.

Budova švédského parlamentu ve Stockholmu | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme