Svět pomáhá Indonésii

Bilance obětí včerejšího zemětřesní na indonéském ostrově Jáva stále stoupá - nejnovější informace hovoří o více něž čtyřech a půl tisících mrtvých. Zprávy o počtu zraněných se rozcházejí, některé hovoří až o 20.000. Dalších dvě stě tisíc lidí je bez domova. K panice v postižené oblasti přispívají neustálé následné otřesy půdy. Těch bylo od ničivého zemětřesení ze sobotního rána registrováno na 450. Vyprošťovací práce pokračují, přesto zřejmě není nejnovější počet obětí zdaleka konečný. Mezi mrtvými a zraněnými nicméně nejsou podle dosavadních zpráv žádní cizinci kromě jednoho nizozemského občana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněná žena

Zraněná žena | Zdroj: ČTK

Mezi oběťmi nejsou žádní Češi. Otřesy nejvíce zasáhly města Yogyakartu a Bantul. Ti, kdo přežili, už často ani nenahlašují své mrtvé příbuzné na úřadech a rovnou je sami pohřbívají.

Humanitární akce komplikují zničené silnice a mosty, někde nefunguje telekomunikační síť, provoz přerušilo i letiště. Velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý Radiožurnálu potvrdil, že Česká republika je připravena poslat finanční pomoc ve výši 5 milionů korun.

Také Evropská unie připravuje pro Indonésii zasaženou zemětřesením finanční pomoc. Evropská komise uvolnila tři miliony eur určené na první naléhavou pomoc - komisař pro humanitární pomoc Louis Michel uvedl¸ že tyto prostředky budou mít k dispozici organizace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Komise také mobilizovala své pracovníky, a to jak v postižené oblasti, tak v Bruselu, kteří humanitární pomoc v podobných případech odbavují. Peníze už slíbily i vlády jednotlivých členských zemí Unie - například Velká Británie 3 miliony liber, Irsko půl milionu a Řecko 200 tisíc eur.

Finanční, materiální a další pomoc poslaly do Indonésie okamžitě i Spojené státy. Prezident George Bush také v písemném poselství vyslovil účast s postiženými a slíbil, že Amerika je připravena poskytnou i další prostředky, které budou potřeba.

Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová oznámila, že americká vláda okamžitě odeslala na pomoc obětem zemětřesení půl miliónu dolarů. Vládní americká Agentura pro mezinárodní rozvoj vyslala do oblasti své odborníky.

Dalších 100 tisíc dolarů uvolnil americký Červený kříž. Postiženým také pomáhá 20 jeho členů, kteří byli v Indonésii už před zemětřesením. Americký Červený kříž dále poslal do Indonésie letadlo, na jehož palubě je 2 a půl tuny zdravotnického materiálu, léky a také zařízení na úpravu vody.

Silné zemětřesení postihlo Tongu a Papuu-Novou Guineu

Zemětřesení o síle přes šest stupňů Richterovy škály postihlo dnes ostrovní stát Tongu v jihozápadní části Tichého oceánu a Papuu-Novou Guineu. Ani v jednom případě nebylo vydáno varování před ničivou vlnou cunami. Zprávy o případných obětech a rozsahu hmotných škod nejsou zatím k dispozici, oznámila agentura Reuters. Podle americké geologické služby měly otřesy na Tongu sílu 6,7 stupně a byly registrovány v 16:36 místního času (5:36 SELČ). Epicentrum se nacházelo 145 kilometrů severovýchodně od hlavního města Nukuúalofa v hloubce 50 kilometrů.

Sbírky pro oblasti postižené zemětřesením v Indonésii

Humanitární organizace ADRA - sbírka Pomáhat může každý, číslo účtu 8555 8555/0300, variabilní symbol 700. Dárcovské sms ve tvaru: DMS ASIE poslat na číslo 87777. Zpráva bude stát 30 korun, příjemce dostane nejméně 27 korun.

Česká katolická charita - konto charity, číslo účtu je 3690369369369/0800, variabilní symbol 1151.

Dětský fond UNICEF - dárcovské sms ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Alexandr Pícha, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme