Svět přijal zvolení Benedikta XVI. se smíšenými pocity

Gratulace, rozpaky i kritické hlasy zaznívají ve světových reakcích na zvolení německého kardinála Josepha Ratzingera novým papežem. Většinou zaznívá očekávání, že nová hlava katolické církve - papež Benedikt XVI. - bude pokračovat ve stopách svého předchůdce Jana Pavla II. Joseph Ratzinger se stal rozhodnutím konkláve prvním německým papežem po téměř 500 letech. Jeho zvolení oslavovali na mnoha místech Německa. Katolické Polsko zvolení dlouholetého spolupracovníka Jana Pavla II. přivítalo. Poláci doufají, že Benedikt XVI. co nejdříve jejich zemi navštíví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Gratulace do Vatikánu přicházejí od předních světových státníků, mezi jinými i od amerického prezidenta George Bushe. "Gratuluji papeži Benediktu XVI. Je to muž velké moudrosti, který slouží Bohu. Připojujeme se k těm milionům na celém světě, kteří se modlí za sílu a moudrost, které vedou katolickou církev."

Přesto volba Američany překvapila. Podle biskupa Petra Esterky očekávali zvolení liberálněji zaměřené osoby. Jsou i další věci, které katolickému biskupovi vadí. " On nebyl vlastně nikdy farářem a tak v tom smyslu prostě bude zajímavé, jak církev povede."

Američané si všímají toho, že se papežem stal nejznámější kardinál a vlivný muž, který byl léta hlavním ideologem římsko-katolické církve a pravou rukou Jana Pavla II. Chtějí dát nové hlavě katolické církve šanci, ale upozorňují, že pod laskavým zevnějškem se skrývá akční konzervativní duchovní. Sdělovací prostředky zdůrazňují, že by měl řešit především úbytek římských katolíků v Evropě a islamizaci starého kontinentu.

Obyvatelé ve Spojených státech zaznamenali, že i nový papež bude proti potratům, antikoncepci, mimomanželskému sexu, ženám v rolích kněží, kritický k rozvodům, homosexualitě a nemanželským dětem. Doufají ale, že dohlédne na dořešení amerických sexuálních skandálů v katolické církvi.

Německo včera oslavovalo. Tisíce věřících se sešly v kostelech i před nimi, aby vzdali hold kardinálu Ratzingerovi. Nejvíce se oslavovalo pochopitelně v jeho rodném městečku, hornobavorském Marktlu, a v Řezně, kde působil jako nejmladší německý profesor teologie.

Německý papež, navíc bavorský rodák, je pro tuto spolkovou zemi velkou poctou. Bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber se chystá o víkendu do Vatikánu na první audienci. Spolkový kancléř, protestant Gerhard Schröder, gratuloval Benediktu XVI., kterého označil za skutečného nástupce Jana Pavla II. "Je to okamžik hrdosti a hlubokého pohnutí," reaguje na volbu německého občana papežem předsedkyně CDU Angela Merkelová.

Polští věřící přijali volbu nového papeže pozitivně. Benedikta XVI. považují za blízkého spolupracovníka zemřelého papeže Jana Pavla II. a za pokračovatele jeho myšlenek, doktríny a úsilí. Média připomínají, že oba muže spojovaly konzervativní názory. Jan Pavel II. povolal Josepha Ratzingera do Vatikánu už v prvních letech svého pontifikátu a svěřil mu jeden z nejobtížnějších úkolů - ochranu čistoty víry a církevních dogmat.

Kardinál Ratzinger byl - stejně jako Jan Pavel II. - jedním ze spolutvůrců II. vatikánského koncilu, je to vynikající intelektuál a znamenitý teolog. Jeho slabinou je možná malá zkušenost z pastýřské práce, říká dominikán otec Maciej Žemba. Polští kněží se shodují v tom, že církev pod vedením nového papeže nečekají žádné bouřlivé změny.

Benedikt XVI. zdraví věřící na Svatopetrském náměstí | Foto: ČTK/AP

Rozčarování naopak panuje v Latinské Americe, kde v současnosti žije přibližně polovina všech katolíků. "Bylo by lépe, kdyby byl zvolen Latinoameričan," říká Kolumbijec poté, když se dozvěděl, že papežem je opět Evropan. Argentinský teolog Ruben Dri, profesor na univerzitě v Buenos Aires, kterého cituje ČTK, výběr papeže kritizuje. "Je to vítězství dogmatického, kapitalistického práva. Pro mě je to nejhorší výběr, jaký mohl být." Za neštěstí pro Latinskou Ameriku považuje nového papeže také mexický sociolog Bernardo Barraco. Podle něho Ratzinger kontinentu nerozumí. V porovnání s Latinskou Amerikou je například na africkém kontinentu zklamání menší, Afričané tušili, že katolická církev není ještě na černého papeže připravena.

Zvolení kardinála Ratzingera, jehož minulost je spojena i s členstvím v nacistické mládežnické organizaci, znepokojuje některé Židy v Izraeli. Podle jiných je ale důležitá jeho činnost za posledních 60 let. Ratzinger navíc jako voják dezertoval z německé armády. Izraelský prezident Moše Kacav vyjádřil naději, že Benedikt XVI. půjde ve šlépějích svého předchůdce, pokud jde o vztahy mezi Svatým stolcem a judaismem.

Vesměs v pozitivním duchu reagovala na zvolení německého kardinála Josepha Ratzingera novým papežem anglikánská církev. Jako jedna z prvních osobností gratulovala novému papeži královna Alžběta II., která je představenou anglikánské církve. Anglikánský primas, arcibiskup canterburský Rowan Williams ve svém blahopřejném poselství uvedl, že nový papež je významný teolog, který je autorem hlubokých úvah o povaze církve, a jeho rozhodnutí zvolit si jméno Benedikt svědčí o tom, že chce napojit svou vizi církve na klášterní duch služby a rozjímání.

Arcibiskup canterburský napsal: "Jeho zvolení má velký význam pro křesťany všude. Těším se na setkání s ním a na naše společné úsilí stavět na dědictví jeho předchůdce". V podobně pozitivním duchu v Británii reagují na zvolení nového papeže i představitelé ostatních církví.

Papež chce usilovat o sblížení všech křesťanů

Joseph Ratzinger zahájil první den v papežském rouchu. Už v devět ráno sloužil nový pontifik oděný do bílého a zlatého hábitu mši v Sixtinské kapli. Bohoslužbu zahájil latinskou modlitbou. Ve stejném jazyce přednesl i kázání, které prostřednictvím televizního přenosu sledovaly miliony věřících po celém světě. V homilii nastínil hlavní linie svého pontifikátu. Zdůraznil mimo jiné spolupráci s mladými lidmi.

Katolická církev, jak ji zanechal Jan Pavel II., je svobodnější a mladší; je to církev, která hledí sebevědomě do budoucnosti, zdůraznil Benedikt XVI. a dodal, že tak jako jeho předchůdce hodlá pokračovat v cestě vytyčené 2. vatikánským koncilem a tisíciletou tradicí katolické církve. Přislíbil kolegiálnější vztah mezi papežem a biskupy.

Zdůraznil dále, že prioritou jeho pontifikátu bude ekumenismus, že nebude šetřit silami v úsilí o sblížení s křesťany jiných vyznání a že hodlá pokračovat v mezináboženském dialogu, protože ze vzájemného porozumění se rodí lepší budoucnost pro všechny.

Novou hlavu katolické církve čeká v neděli slavnostní inaugurace. Program Benedikta XVI. by se měl utvářet během následujících dní. Papež si také musí promyslet, jakými lidmi se obklopí. Je také na něm, zda zachová tradici Jana Pavla II. nedělního požehnání Anděl Páně na Svatopetrském náměstí a zda bude pokračovat ve středečních veřejných audiencích.

Pro rok 2005 měl zesnulý papež Jan Pavel II. v diáři dvě důležité akce: synod biskupů o eucharistice od 2. do 29. října a Světový den mládeže v Kolíně nad Rýnem koncem srpna, kde se očekává až na 800.000 mládežníků z celého světa. Benedikt XVI. už dal najevo, že zúčastnit se tohoto setkání, navíc ve své domovině, bude pro něho ctí.

Martin Dorazín, Miroslav Konvalina, Klára Stejskalová, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme