Světový tisk o nabídce EU Turecku

Evropská unie otevřela Turecku dveře k přístupovým jednáním. Výsledkem může být plné členství Turecka v EU v horizontu 15 let. Na cestě do EU však stojí několik překážek. Asi největší z nich je kyperská otázka. Turecko obsadilo severní část kyperského ostrova a odmítá uznat jižní Kyperskou republiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ta naopak může svým vetem ohrozit členství Turecka v Evropské unii. Podívejme se na názory deníků z jižní části ostrova Kyperské republiky.

Deník Financial Times spekuluje o tom, zda kyperský prezident Tassos Papadopoulos použije veto proti přístupu Turecka. Prezident to nevyloučil, když prohlásil, že veto je volba pro každou zemi na jakékoliv téma. Zdá se, že si Turecko našlo spojence v silných evropských zemích, poznamenává deník. Kypr by si měl také hledat spojence, se kterými si bude lépe hájit svoje podmínky, nabádá kyperský list Financial Times.

Další kyperský list, týdeník The Cyprus weekly, komentuje výsledek bruselského summitu takto: Turecko může do Evropské unie, ale nejdřív musí normalizovat své vztahy s Kyperskou republikou, takový je závěr ze schůzky evropských lídrů. Turecký premiér Erdogan dokonce prohlásil, že smíru se pokusí dosáhnout už dnes v Bruselu. Už teď je ale patrné, že je to nesplnitelné přání. Turecko chce řešit kyperskou otázku s pomocí OSN. Kypr zas kontruje, že se jedná o vstup do Evropské unie, takže problém by měl být řešen na evropské půdě. Dohoda bude těžká, záleží na síle spojenců obou stran, domnívá se týdeník The Cyprus Daily.

Podívejme se ještě na arabský pohled jordánského deníku The Jordan Times. Turecko pravděpodobně doběhne svůj závod o plné členství v Evropské unii do vítězného konce. Jeho začleněním získá Evropská unie hranice s Íránem, Irákem a Sýrií a stane se tak mocnou sílou na Blízkém východě. Zároveň však přijetí Turecka zahubí vizi Evropy coby "křesťanského klubu", konstatuje jordánský list The Jordan Times.

Slovenské deníky přinášejí svědectví o nelegální těžbě dřeva ve dvou rezervacích ve Vysokých Tatrách. Ochranáři i novináři prokázali, že dřevo těží Státní lesy pomocí těžké techniky, což je v oblasti s nejvyšším stupněm ochrany zakázáno. Z komentáře v deníku Pravda cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Bhútán se dnes stane první zemí, kde začne platit úplný zákaz tabáku. Místní deník Bhutan Times se však obává, že zákaz tabáku způsobí rozkvět pašeráctví a přinese zisky černým trhům. Země se snaží bojovat proti kouření radikálním způsobem, píše bhútánský list. Zakázala prodej tabákových výrobků a na jejich dovoz ze zahraničí uvalila 100 procentní daň. Nyní se vláda snaží vyřešit problém nelegálního dovozu.

Je totiž nemožné na hranicích zastavovat každé vozidle a kontrolovat jej, zda nedováží nezdaněnou krabičku cigaret, poznamenává bhútánský deník. Za nepovolený prodej tabáku je stanovena desetitisícová pokuta, a tak se prodej cigaret přesune do stínu šedé ekonomiky. Vláda až dosud bojovala s tabákovým nepřítelem. Nyní ji čeká boj mnohem těžší musí zabránit rozkvětu černého trhu s tabákem, uzavírá bhútánský deník The Bhutan Times.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme