Svobodnice Englandová přiznala vinu na týrání iráckých vězňů

Na americké vojenské základně Ford Hood v Texasu začal soud se svobodnicí Lynndie Englandovou, která nechvalně proslula na fotografiích týrání iráckých vězňů v káznici Abú Ghrajb. Englandová přiznala vinu v několika bodech obžaloby a nyní jí hrozí maximální trest jedenácti let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lynndie Englandová

Lynndie Englandová | Zdroj: ČTK

Fotografie byly natolik šokující, že když je zveřejnila světová média, dodalo to obrazně řečeno munici mnohým kritikům postupu Američanů v Iráku a dokonce se povážlivě zahoupalo křeslo pod šéfem Pentagonu, americkým ministrem obrany Donaldem Rumsefldem.

V rozhovoru pro jednu z televizních stanic CBS loni Englandová tvrdila, že jednala na základě příkazů. "Říkali nám, že to máme dělat. A když už jsme se do toho pustili, stala se z toho rutina. Ale když se nad tím zamyslíte, my jsme je jenom ponižovali. Oni ale naše lidi upálili zaživa a pak je věšeli z mostů," řekl Englandová v rozhovoru.

Vyšetřování ale nic podobného nepotvrdilo. Čtyři vysocí armádní důstojníci byli minulý týden prohlášeni v kauze týrání Iráčanů nevinnými. Jedinou potrestanou vysokou hodností byla brigádní generál Janis Karpinská. Ztratila ovšem pouze velení, protože za Abú Ghraib zodpovídala. Neprokázalo se, že by podobné praktiky byly součástí schváleného postupu.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme