Švýcarský soud rozhodne o víc než 14 miliardách korun v kauze MUS

Federální tribunál v Bellinzoně dnes rozhodne o více než 14 miliardách korun, které si do švýcarských bank ukryli bývalí manažeři Mostecké uhelné. Ty už soud dříve odsoudil k nepodmíněným trestům ve výši od 16 do 52 měsíců vězení. Část peněz by mohla dostat i Česká republika, zbytek si rozdělí nástupnická společnost po Mostecké uhelné a švýcarský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova soudu ve švýcarské Bellinzoně, kde byl vynesen rozsudek v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) | Zdroj: ČTK

Prokurátorka škodu českého státu vyčíslila na asi tři miliardy korun. Soud v prvním rozsudku zmínil částku dvě miliardy.

Rozdíl je ve způsobu výpočtu skutečné hodnoty akcií ve chvíli, kdy je manažeři od státu odkoupili. A protože se s cennými papíry Mostecké uhelné rok předtím vůbec neobchodovalo, jejich cena se určuje poměrně těžko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním procesu, ve kterém zastupuje Českou republiku mluvil v Ranním interview právník Marek Procházka

Česká republika se přes opakované výzvy zdejších úřadů do líčení nezapojila, a tak nemohla tribunálu představit svůj odhad. Bude tedy záležet na soudcích, jak přesně částku spočítají.

Pokud by se suma přiznaná soudem zdála České republice nízká, měla by možnost pokusit se o nápravu, připustil právník Marek Procházka, který Česko ve Švýcarsku zastupuje: „Je to možné a cest je několik.“

„Tyto peníze přijdou přímo do státního rozpočtu,“ doplnil Procházka.

Výnos byl možná až dvojnásobný

Stále ale zbývá přes 10 miliard korun. Přibližně o polovinu se přihlásila nástupnická společnost po Mostecké uhelné, firma Czech Coal Services.

Tu vlastní Vasil Bobela a Petr Pudil, kteří v Mostecké uhelné byli i v době její privatizace. A spolu s nimi Pavel Tykač, který je za celou skupinou Czech Coal. Zbytek peněz by podle návrhu měl propadnout Švýcarsku.

V říjnu tříčlenný senát odsoudil 5 bývalých manažerů Mostecké uhelné k nepodmíněným trestům od 16 do 52 měsíců. Tresty jsou podle odůvodnění sice přísné, ale soudci našli řadu přitěžujících okolností, jako spolčení a pečlivou přípravu celé podvodné privatizace.

Zároveň se předpokládá, že výnos z trestné činnosti mohl být až dvojnásobný oproti obstavenému majetku. Další miliardy zmrazil český stát v paralelním procesu. A peníze mohou být ještě na účtech, kam pravomoc evropských soudů nesahá.

Odsouzení bývalí manažeři Mostecké uhelné | Foto: Český rozhlas

Ondřej Bouda, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme