Takzvané conterganové děti se dočkaly omluvy. Po půl století

Šéf německé farmaceutické firmy Grünenthal se poprvé veřejně omluvil obětem léku thalidomid (contergan). Lék proti ranní nevolnosti u těhotných prodávaný na přelomu 50. let svými vedlejšími účinky způsobil deformace. Celosvětově se narodilo na deset tisíc znetvořených dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

50 let trvalo vedení koncernu, než někdo z manažerů dokázal říci: je mi to líto, omlouvám se. Teď k tomu došlo při odhalení pomníku sedící dívky bez rukou ve městě Stolberg, kde firma sídlí.

Ještě před pěti lety se Grünethal snažila všemi možnými právními prostředky zakázat vysílání dokumentu o děsivých následcích, která tableta proti nevolnosti způsobila.

Německá média píšou o tom, že musel přijít manažer, který se narodil až koncem 60. let, tedy až poté, co byl lék zakázaný, a teprve on našel odvahu se omluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová mluví o aféře farmaceutické firmy Grünenthal v Odpoledním Radiožurnálu

Britské oběti léku thalidomide přijaly omluvu výrobce jako neupřímnou. „Upřímná a skutečná omluva je taková, která obsahuje přiznání viny," komentoval prohlášení firmy Grünenthal Nick Dobrik, který je členem správní rady britské organizace The Thalidomide Trust. Podle něj německá společnost oběti spíše urazila.

Sám ředitel The Thalidomide Trust Martin Johnson považuje za chvályhodné, že se farmaceutická firma začala konečně hlásit ke své odpovědnosti.

Podle Johnsona ale německá společnost dál šíří mýtus o tom, že vedlejší účinky thalidomidu, známého také jako contergan, neměla v padesátých letech šanci zjistit. Prý existují i důkazy, podle kterých Němci věděli, že lék může způsobovat děsivé deformace.

Lék inzerovaný jako neškodné cukroví byl zakázaný v roce 1961. V sedmdesátých letech došlo k finančnímu vyrovnání obětí, ale právní spory trvají dodnes.

Firma vyplatila postiženým v Německu kompenzaci ve výši 100 milionů marek německá vláda přidala stejnou částku. Peníze ale putovaly do všeobecného fondu určeného pro všechny tělesně postižené a navíc v roce 1997 došly.

I během odhalení pomníku připomínající největší skandál farmaceutického průmyslu zaznělo, že po omluvě musí následovat další činy, protože postižení dnes na prahu stáří potřebují především finanční pomoc.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Eva Presová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme