Temelín předmětem bouřlivé debaty rakouských poslanců

Temelín se dostal na pořad jednání v rakouském parlamentu. Poslanci se zabývali výsledky protitemelínské podpisové akce, kterou v lednu zorganizovala krajně pravicová strana Svobodných s cílem prosadit odstavení elektrárny. Bouřlivá rozprava nepřinesla žádné konečné závěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Šéf poslaneckého klubu Svobodných Peter Westenthaler prohlásil, že udělají vše proto, aby Temelín byl už brzy historií. Zdůraznil také v souvislosti s požadavkem Zelených nabídnout české straně finanční podporu, že s peněz rakouských daňových poplatníků do Temelína ani šilink.

Po dnešním prvním čtení v parlamentu má být ustaven zvláštní výbor, který bude podle slov poslanců FPÖ garantovat, že výsledky antitemelínského hlasování budou projednávány s vysokou prioritou. Ustavení tohoto výboru označila mluvčí Zelených za protahovací taktiku Svobodných. Ministr životního prostředí Molterer zdůraznil, že vláda bude usilovat a celoevropský zákaz jaderné energetiky.

Akci s názvem Veto proti Temelínu podpořilo během osmi lednových dnů 915.220 Rakušanů. Patnáct a půl procenta z celkového počtu 5,82 miliónu rakouských voličů se tedy vyslovilo pro zablokování vstupu České republiky do Evropské unie, pokud Praha neodstaví jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín. I když velká část z nich prezentovala podpis jako jako čistě antiatomový názor, zbytek veřejnosti vnímá tuto akci strany Svobodných jako další potvrzení její protievropské linie.

K tomu, aby se peticí musel zabývat rakouský parlament, stačilo Svobodným nashromáždit 100 tisíc podpisů. Parlament však není nijak právně vázán přijmout usnesení v podobném smyslu. Všechny ostatní rakouské parlamentní strany podpisové referendum k Temelínu odmítají s poukazem na jeho kontraproduktivnost.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme