Temelín předmětem bouřlivé debaty rakouských poslanců

Temelín se dostal na pořad jednání v rakouském parlamentu. Poslanci se zabývali výsledky protitemelínské podpisové akce, kterou v lednu zorganizovala krajně pravicová strana Svobodných s cílem prosadit odstavení elektrárny. Bouřlivá rozprava nepřinesla žádné konečné závěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Šéf poslaneckého klubu Svobodných Peter Westenthaler prohlásil, že udělají vše proto, aby Temelín byl už brzy historií. Zdůraznil také v souvislosti s požadavkem Zelených nabídnout české straně finanční podporu, že s peněz rakouských daňových poplatníků do Temelína ani šilink.

Po dnešním prvním čtení v parlamentu má být ustaven zvláštní výbor, který bude podle slov poslanců FPÖ garantovat, že výsledky antitemelínského hlasování budou projednávány s vysokou prioritou. Ustavení tohoto výboru označila mluvčí Zelených za protahovací taktiku Svobodných. Ministr životního prostředí Molterer zdůraznil, že vláda bude usilovat a celoevropský zákaz jaderné energetiky.

Akci s názvem Veto proti Temelínu podpořilo během osmi lednových dnů 915.220 Rakušanů. Patnáct a půl procenta z celkového počtu 5,82 miliónu rakouských voličů se tedy vyslovilo pro zablokování vstupu České republiky do Evropské unie, pokud Praha neodstaví jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín. I když velká část z nich prezentovala podpis jako jako čistě antiatomový názor, zbytek veřejnosti vnímá tuto akci strany Svobodných jako další potvrzení její protievropské linie.

K tomu, aby se peticí musel zabývat rakouský parlament, stačilo Svobodným nashromáždit 100 tisíc podpisů. Parlament však není nijak právně vázán přijmout usnesení v podobném smyslu. Všechny ostatní rakouské parlamentní strany podpisové referendum k Temelínu odmítají s poukazem na jeho kontraproduktivnost.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme