Britská premiérka Mayová oznámila svoji rezignaci, z čela strany odstoupí na začátku června

Premiérka Theresa Mayová 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. Oznámila to v pátek po schůzce s šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce.

Aktualizujeme Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konzervativci 10. června zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který zároveň Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Podle deníku The Times by Británie nového premiéra mohla mít koncem července.

„Vidím, že je v nejlepším zájmu Velké Británie, aby ji vedl nový premiér. Dnes oznamuji, že 7. června rezignuji jako předsedkyně Konzervativní strany,“ řekla Mayová na tiskové konferenci. „Proces výběru nového lídra strany začne následující týden,“ dodala podle BBC.

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit parlamentem již třikrát odmítnout dohodu o brexitu.

‚Lepší dohoda nebude‘

Konzervativci utrpěli začátkem měsíce těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídají i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek. Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se to stane.

,Mayová se zabarikádovala, její dny jsou sečteny.‘ Britský tisk reaguje na revoltu ve vládě kvůli brexitu

Číst článek

Podle irského ministra zahraničí Coveneyho Evropská unie žádnému novému britskému premiérovi nenabídne lepší brexitovou dohodu, než nabídla Mayové.

„Z mého pohledu nevidím, že by Evropská unie kterémukoli novému (britskému) ministerskému předsedovi nabídla lepší nebo velmi odlišnou dohodu od toho, co nabídla Therese Mayové,“ řekl Conveney rozhlasové stanici Newstalk poté, co Mayová oznámila, že odstoupí.

„Myšlenka, že nový premiér bude tvrdší vyjednávač a přijde s tím za EU a získá pro Británii mnohem lepší dohodu? Takhle EU nepracuje,“ dodal šéf irské diplomacie.

Emotivní projev

Podle BBC byl projev Theresy Mayové velmi emotivní. „Bylo ctí mého života sloužit jako premiérka a sloužit zemi, kterou miluji,“ řekla Mayová. 

Hlasování o brexitu na počátku června nebude. ‚Nedokázali jsme se dohodnout,‘ řekl zástupce vlády

Číst článek

Ve svém rezignačním projevu Mayová zmínila i sira Nicolase Wintona a jeho záchranu dětí z Československa. 

„Nicolas Winton, velký vůdce humanitního ideálu, který zachránil bezpočet dětí před nacistickou perzekucí v Československu, byl mnoho let mým konstituentem. Před určitým časem se účastnil jednoho mítinku a řekl mi: ‚nikdy nezapomeňte, že kompromis není sprosté slovo, protože život závisí na kompromisu.‘ Měl pravdu,“ uvedla Theresa Mayová.

„Politika může být pod velkým tlakem, ale na naší zemi je toho tolik dobrého. Na co můžeme být pyšní a optimističtí,“ řekla Mayová před premiérským sídlem.

„Byla jsem druhá premiérka, ale zcela jistě ne poslední. Necítím žádnou zášť, ale neutuchající vděčnost za možnost sloužit zemi, kterou miluji,“ prohlásila Theresa Mayová.

Reakce na odchod 

Řeč Theresy Mayové označila BBC za „důstojnou“, podobně hovoří i někteří oponenti Mayové. Boris Johnson, jeden z favoritů na pozici příštího lídra Konzervativců napsal: „Velmi důstojný proslov Theresy Mayové. Děkuji jí za její stoickou službu naší zemi a Konzervativní straně. Nyní je čas pokračovat v tom, k čemu nás nabádala: sjednotit se a zajistit Brexit.“

A very dignified statement from @Theresa May. Thank you for your stoical service to our country and the Conservative Party. It is now time to follow her urgings: to come together and deliver Brexit.

11:40 – 24. 05. 2019

1805 12222

Podle vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyna je správné, že Mayová rezignovala. Corbyn vyzval ke konání nových všeobecných voleb. Ani Mayová, ani „rozdělená Konzervativní strana“ podle něj nemohou zemi dále vést.

Theresa May is right to resign. She's now accepted what the country's known for months: she can't govern, and nor can her divided and disintegrating party.

Whoever becomes the new Tory leader must let the people decide our country’s future, through an immediate General Election.

11:52 – 24. 05. 2019

10287 38928

Irský premiér Leo Varadkar ve svém prohlášení řekl, že za poslední dva roky Theresu Mayovou velmi dobře poznal, a označil ji za „čestnou a odhodlanou dělat to co je nejlepší pro její zemi a stranu ve velmi složité situaci,“ píše BBC. 

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme