Hlasování o brexitu na počátku června nebude. ‚Nedokázali jsme se dohodnout,‘ řekl zástupce vlády

Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě s Evropskou unií, jak původně plánovala vláda premiérky Theresy Mayové. Oznámil to Mark Spencer, zástupce kabinetu, který sestavuje parlamentní program. O dalším postupu bude podle něj vláda informovat až v červnu. Od čtvrtka až do 4. června má dolní sněmovna přestávku.

Londýn (Aktualizováno: 15:03 23. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Dolní sněmovně britského parlamentu oznamují výsledky hlasování o prodloužení vyjednávacího období brexitu.

„Doufali jsme, že druhé čtení zákona bude možné 7. června. V tomto okamžiku jsme se na tom nedokázali dohodnout.“ (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Doufali jsme, že druhé čtení zákona bude možné 7. června. V tomto okamžiku jsme se na tom nedokázali dohodnout... Budeme sněmovnu informovat o vývoji, až skončí přestávka,“ řekl Spencer. Podobu návrhu zákona hodlá vláda podle něj zveřejnit v prvním červnovém týdnu.

,Mayová se zabarikádovala, její dny jsou sečteny.‘ Britský tisk reaguje na revoltu ve vládě kvůli brexitu

Číst článek

Premiérka Mayová v úterním projevu uvedla, že návrh prováděcího zákona, kterým chtěla prosadit „rozvodovou dohodu“ v parlamentu, zveřejní tento týden a poslanci o něm budou moci hlasovat v týdnu od 3. června. Její snaha ale vyvolala nový rozkol v britském kabinetu. Znovu se ozvaly rovněž hlasy, které ji vyzývají k odchodu z funkce.

Ve středu vládu opustila Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu. V této funkci ji prozatím nahradil právě Spencer. Jejím nástupcem bude právník Mel Stride, který předtím zastával nižší pozici na ministerstvu financí, oznámila Downing Street a ohlásila i několik dalších menších přesunů ve vládě.

Volby do Evropského parlamentu: Nizozemci a Britové už mají hlasování za sebou

Číst článek

Sporným zákonem chce Mayová prosadit třikrát odmítnutou dohodu o brexitu, kterou loni vyjednala s Bruselem. Ve snaze získat opoziční hlasy do návrhu zahrnula několik prvků reagujících na požadavky labouristů, s nimiž vládní konzervativci v minulých týdnech bez úspěchu jednali. Premiérčiny stranické kolegy pobouřil hlavně příslib hlasování o možnosti vypsat referendum o finální podobě brexitu, přičemž by se vláda musela vůlí poslanců řídit.

„Premiérka naslouchá v otázce tohoto zákona svým kolegům a povede další debaty,“ komentoval Spencerovo oznámení mluvčí britské vlády. „Nadále se soustředí na to, aby zajistila brexit,“ dodal.

Británie měla původně EU opustit 29. března. Později se termín brexitu posunul na 12. dubna a nyní je nejzazším termínem 31. říjen letošního roku. Protože zatím Britové zůstávají plnoprávnými členy EU, konají se dnes v Británii volby do Evropského parlamentu. Premiérčini konzervativci by v nich podle průzkumů mohli utrpět historickou porážku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme