Tisk o závěrech šetření skonu princezny Diany

Britští vyšetřovatelé včera zveřejnili závěry vyšetřování smrti princezny Diany. Princezna z Walesu podle nich zemřela skutečně při autonehodě. Četné konspirační teorie o tom, že byla Diana před devíti lety zavražděna, se tak nepotvrdily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung připomíná, že během tří let vyslechla britská policie více než čtyři sta osob, a to včetně prince Charlese a jeho syna, prince Williama, a šéfů tajných služeb MI5 a MI6. Jenže spekulace o smrti princezny Diany ani onou přes osm set stránek dlouhou vyšetřovací zprávou nekončí. Na vyšetřovací zprávu reagoval rozzlobeně Mohammed al-Fayed, otec Dianina přítele Dodiho, který při nehodě v Paříži přišel také o život. Podle něj je takový výsledek šokující. Je totiž přesvědčen, že jeho syn a princezna Diana byli zavražděni, protože Diana byla s jeho synem těhotná, připomíná list.

Konec příběhu - tak svůj dnešní komentář nazval britský deník Guardian. Výsledek vyšetřovací zprávy se asi nebude líbit konspiračním nadšencům, ale jedno je jisté - rozhodně se tak uzavírá kapitola týkající se smrti princezny Diany.

Večer předtím, než byla zveřejněna zpráva, která potvrdila, že princezna Diana nebyla zavražděna, ale že zemřela při tragické nehodě, přiletěl do Londýna filmový režisér Oliver Stone. Je to opravdu podivuhodná náhoda, že režisér filmů jako JFK a Nixon, které představují filmové laureáty v oblasti konspiračních teorií, se v Londýně objevil právě v okamžiku, kdy měla být vyštřovací zpráva zveřejněna. Ale snad i ti nejzarputilejší spiklenci uznají, že se v tomto případě opravdu jedná o náhodu, a nikoliv o konspiraci, dodává Guardian.

Všechny ty konspirační teorie jsou zcela nevyvratitelné, domnívá se britský deník Daily Telegraph. Každý, kdo se je totiž logicky a zcela bez emocí snaží vyvrátit, je totiž okamžitě obviněn z toho, že je sám jejich součástí. A proto to bylo naprosto zbytečné plýtvání penězi, které se na vyšetřování vynaložily. A nebylo jich málo - více než tři a půl milionu britských liber, připomíná list.

Do popředí zájmu v Rakousku se opět dostala česká jaderná elektrárna Temelín. Rakouští poslanci totiž včera odhlasovali usnesení, podle kterého by měla vídeňská vláda podat mezinárodní žalobu na Českou republiku. Rakušané chtějí více informací, Česko jich prý neposkytuje dost, a porušuje tak takzvanou dohodu z Melku. Tématu se věnuje nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová

Generálního tajemníka OSN Kofiho Annana střídá jihokorejský diplomat Pan Ki-Mun. Ten včera složil slavnostní přísahu. Jihokorejský diplomat se tak po Kofi Annanovi, který stál v čele OSN deset let, stává v pořadí už osmým generálním tajemníkem této světové organizace. Při včerejší přísaze slíbil obnovit důvěru v OSN, kterou zakalily skandály a spory mezi bohatými a chudými národy. To byla slova, jak ale píše americký deník New York Times, o plánech nového generálního tajemníka do budoucna a o jeho politice se toho ví málo. A to zejména při srovnání s jeho vysoce profilovaným předchůdcem.

Kofi Annan totiž opravdu hodně cestoval a vyjadřoval se k nejrůznějším světovým záležitostem, a to někdy dokonce ke zlosti Spojených států amerických, připomíná list. Naopak jihokorejský diplomat Pan Ki-Mun má ve Spojených státech oporu. A právě napjaté vztahy mezi Severoamerickou administrativou a Spojenými národy by chtěl nový tajemník vyřešit. Deník New York Times také připomíná malé faux-pas, které Pan Ki-Munovi přivodil jeden z francouzsky mluvících novinářů. Pan Ki-Mun totiž část své řeči přednesl ve francouzštině, tedy v jednom ze dvou pracovních jazyků OSN. Na následné tiskové konferenci však ani napodruhé neporozuměl otázce ve francouzštině, dodávají New York Times.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe si prodloužil svůj prezidentský mandát až do roku 2010. Mugabe by tak měl vládnout této africké zemi dohromady 30 let. Tématu se věnuje britský deník Independent. Vládce Zimbabwe se prohlásil se "prezidentem na celý život". Mugabe sám už vydal svůj souhlas s tím, že se prezidentské volby, plánované původně na březen 2008, takzvaně "harmonizují" s těmi parlamentními v roce 2010. Jeho kabinet, takzvané politbyro už také vydal své "ano", takže rozhodnutí vládnoucí strany o tomto víkendu už bude pouhá formalita, píše Independent.

"Pryč jsou naděje, že by Zimbabwe měla od roku 2008 nového prezidenta, který se pokusí obnovit spolupráci ze západním světem - a to zejména kvůli pozastavené finanční pomoci. Robert Mugabe se místo toho stane jedním z nejdéle vládnoucích despotů v Africe, konstatuje list a připomíná výsledky vládnutí dnes 82letého prezidenta: Životní úroveň v Zimbabwe se propadá a průměrná doba života i ekonomická úroveň zařadily Zimbabwe na samotný chvost světových tabulek, připomíná výsledky 26 let vlády Roberta Mugabeho britský deník Independent.

Milena M. Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme