Tisk: Stále více Američanů nesouhlasí s válkou v Iráku
Sedmapadesát procent Američanů se domnívá, že kvůli válce v Iráku jsou Spojené státy více ohroženy terorismem. Takové jsou závěry výzkumu veřejného mínění, které dnes zveřejnil severoamerický list USA Today.
Výsledky ukazují, že stále více Američanů má kritický postoj k válce v Iráku. A to navzdory tomu, že je prezident Geroge Bush stále přesvědčuje, že díky invazi do Iráku jsou Spojené státy lépe chráněny před terorismem.
Více než polovina dotázaných si myslí přesný opak a každý třetí dotázaný chce, aby Spojené státy svá vojska z Iráku stáhly. Více než polovina dotázaných 56 procent si myslí, že se vývoj v Iráku zhoršuje. Průzkum se uskutečnil tento víkend, zúčastnilo se ho zhruba tisíc respondentů, dodává severoamerický USA Today.
Evropa se musí reformovat, tvrdí komentář deníku International Herald Tribune. Francouzské odmítnutí euroústavy v květnu a krach jednání o společném rozpočtu Evropské unie o pár týdnů později svědčí o tom, že debata o nové ekonomické budoucnosti Evropy je nevyhnutelná, píše deník.
Mnohé evropské vlády to už pochopily - začínají snižovat štědré sociální dávky, zvyšovat počet pracovních hodin a rostoucí nezaměstnanost je přinutila zpružnit trh práce. Budou muset však jít ještě dál, soudí deník. Produktivita Evropy v porovnání s jinými regiony a státy klesá, je nutné tento trend zastavit. Je také potřeba prezentovat reformy ne jako nutné zlo, ale jako pozitivní cestu k lepšímu postavení Evropy, konstatuje International Herald Tribune.
Londýnský večerník Evening Standard přináší zamyšlení nad průmyslovými kamerami jako prostředku boje proti teroristům v londýnském metru. Z listu cituje spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek.
Možná víte, že rodiče světoznámého výtvarníka a umělce Andyho Warhola pocházeli z východního Slovenska. Však je také v Medzilaborcích muzeum moderního umění Andyho Warhola. A dnes má vytvořit největší sbírku obrazů s jeho portrétem, informuje o tom slovenský list SME. Výtvarník Daniel Brogyányi vytvořil malý plakát, který je volnou reprodukcí slavného Warholova autoportrétu a který si každý může vymalovat, jak chce. Tento plakát najdou lidé například v dnešním vydání novin, poznamenává deník.
Projekt "Léto s Andy Warholem přeměna portrétu" se chystá vyrazit také mezi lidi do ulic. Ode dneška budou na náměstí v několika slovenských městech stát stojany, barvy a všechno potřebné na vytvoření vlastního díla. Technika je neomezená - lidé mohou malovat štětcem, rukou, mohou plakátek rozstříhat a zcela jinak složit, nebo se po něm projít v botách a zanechat tak na něm blátivou stopu. Je třeba se nebát a experimentovat, přesně tak, jak to dělal ve své tvorbě Andy Warhol, dodává slovenský list SME.