Tisk: Stále více Američanů nesouhlasí s válkou v Iráku

Sedmapadesát procent Američanů se domnívá, že kvůli válce v Iráku jsou Spojené státy více ohroženy terorismem. Takové jsou závěry výzkumu veřejného mínění, které dnes zveřejnil severoamerický list USA Today.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Výsledky ukazují, že stále více Američanů má kritický postoj k válce v Iráku. A to navzdory tomu, že je prezident Geroge Bush stále přesvědčuje, že díky invazi do Iráku jsou Spojené státy lépe chráněny před terorismem.

Více než polovina dotázaných si myslí přesný opak a každý třetí dotázaný chce, aby Spojené státy svá vojska z Iráku stáhly. Více než polovina dotázaných 56 procent si myslí, že se vývoj v Iráku zhoršuje. Průzkum se uskutečnil tento víkend, zúčastnilo se ho zhruba tisíc respondentů, dodává severoamerický USA Today.

Evropa se musí reformovat, tvrdí komentář deníku International Herald Tribune. Francouzské odmítnutí euroústavy v květnu a krach jednání o společném rozpočtu Evropské unie o pár týdnů později svědčí o tom, že debata o nové ekonomické budoucnosti Evropy je nevyhnutelná, píše deník.

Mnohé evropské vlády to už pochopily - začínají snižovat štědré sociální dávky, zvyšovat počet pracovních hodin a rostoucí nezaměstnanost je přinutila zpružnit trh práce. Budou muset však jít ještě dál, soudí deník. Produktivita Evropy v porovnání s jinými regiony a státy klesá, je nutné tento trend zastavit. Je také potřeba prezentovat reformy ne jako nutné zlo, ale jako pozitivní cestu k lepšímu postavení Evropy, konstatuje International Herald Tribune.

Londýnský večerník Evening Standard přináší zamyšlení nad průmyslovými kamerami jako prostředku boje proti teroristům v londýnském metru. Z listu cituje spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Možná víte, že rodiče světoznámého výtvarníka a umělce Andyho Warhola pocházeli z východního Slovenska. Však je také v Medzilaborcích muzeum moderního umění Andyho Warhola. A dnes má vytvořit největší sbírku obrazů s jeho portrétem, informuje o tom slovenský list SME. Výtvarník Daniel Brogyányi vytvořil malý plakát, který je volnou reprodukcí slavného Warholova autoportrétu a který si každý může vymalovat, jak chce. Tento plakát najdou lidé například v dnešním vydání novin, poznamenává deník.

Projekt "Léto s Andy Warholem přeměna portrétu" se chystá vyrazit také mezi lidi do ulic. Ode dneška budou na náměstí v několika slovenských městech stát stojany, barvy a všechno potřebné na vytvoření vlastního díla. Technika je neomezená - lidé mohou malovat štětcem, rukou, mohou plakátek rozstříhat a zcela jinak složit, nebo se po něm projít v botách a zanechat tak na něm blátivou stopu. Je třeba se nebát a experimentovat, přesně tak, jak to dělal ve své tvorbě Andy Warhol, dodává slovenský list SME.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme