Trump podporuje principy NATO a chce se zapojit do koalice proti Islámskému státu, tvrdí Tillerson

Americký prezident Donald Trump podporuje pátý článek Washingtonské smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Řekl to podle agentury Reuters novinářům americký ministr zahraničí Rex Tillerson na palubě Air Force One při přeletu Trumpovy delegace z Říma do Bruselu, kde se šéf Bílého domu ve čtvrtek zúčastní i summitu NATO.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump vychází z letadla na newyorkském letišti J. F. Kennedyho.

Donald Trump vychází z letadla na newyorkském letišti J. F. Kennedyho. | Zdroj: Reuters

Podle Tillersona se Trump rovněž domnívá, že je důležité, aby se NATO připojilo ke koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu. S tím podle Reuters souhlasí také Francie a Německo.

Trumpovým hlavním vzkazem na summitu však bude výzva ke „sdílení břemene", zdůraznil Tillerson. Trump totiž dlouhodobě kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

V té souvislosti také dříve naznačoval, že se USA obrátí zády k těm evropským spojencům, kteří na vlastní obranu dávají jen málo prostředků. Trump dokonce označil alianci za zastaralou, později ale svůj názor změnil. V dubnu při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem ve Washingtonu už tvrdil, že NATO zastaralé „vůbec není".

Letecký speciál amerického prezidenta s kódovým označením Air Force One | Foto: Tomáš Adamec

Šéf Bílého domu bude ve čtvrtek v Bruselu nejdříve jednat s představiteli Evropské unie a poté se zúčastní summitu NATO, na němž povede českou delegaci prezident Miloš Zeman.

Ve středu zamířil do belgického královského paláce, kde ho očekával belgický královský pár i premiér Charles Michel.

Do Belgie přiletěl Trump z Itálie, kde se sešel s prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim. Podle Bílého domu v rozhovoru s nimi „znovu potvrdil transatlantickou jednotu" ohledně názoru, že Rusko je odpovědné za své počínání na Krymu a na východní Ukrajině a zdůraznil nutnost přesvědčit Rusko k plnění závazků vyplývajících z minských dohod.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme