Trump chce kvůli migraci trvale odebrat třem středoamerickým zemím stamilionovou pomoc

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chce trvale odejmout Salvadoru, Guatemale a Hondurasu stovky milionů dolarů, které na pomoc těmto třem středoamerickým státům schválil Kongres. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. Americká vláda již v březnu těmto zemím pozastavila zatím nevyplacené platby za roky 2017 a 2018.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na sever míří za lepším životem tisíce lidí ze středoamerických oblastí | Foto: Jorge Cabrera | Zdroj: Reuters

Vláda pozastavení plateb v březnu vysvětlila tím, že je nespokojená s migrační politikou trojice zemí, protože odtud lidé hromadně a bez povolení odcházejí do Spojených států. Trump dlouhodobě situaci kritizuje a tvrdí, že na hranicích s Mexikem kvůli vlně běženců panuje migrační krize.

Imigrační dohoda s Mexikem má tajnou část, tvrdí Trump. Druhá strana to popírá

Číst článek

Nyní pracovníci Kongresu USA podle Reuters sdělili, že Trump chce využít na jiné účely 370 milionů dolarů (8,4 miliardy korun), které američtí zákonodárci středoamerickým státům schválili na fiskální rok 2018, který skončil loni v září.

Administrativa nechce vyplatit ani 180 milionů dolarů (4,1 miliardy korun), které Kongres potvrdil Salvadoru, Guatemale a Hondurasu pro fiskální rok 2017. Žádné z těchto peněz ještě USA nevyplatily.

‚Kruté a kontraproduktivní‘

Očekává se, že plán Bílého domu narazí v Kongresu na nesouhlas. Mnozí zákonodárci totiž pozastavení finanční pomoci hodnotí jako kruté opatření, neboť středoamerické země bojují s bídou a kriminalitou.

Zákonodárci rovněž upozorňují, že takový krok by byl v konečném důsledku kontraproduktivní, neboť by zcela jistě zvýšil počet migrantů, kteří se vydají do USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme